Bildbomb från Alströmerpokalen!

Ett fång med ungefär 240 bilder från årets första debutanttävling.

En av årets roligaste fitness- och byggartävlingar är onekligen Alströmerpokalen (fd Alströmertrofén). Eminent genomförd under ledning av Reino Strand, Sharam Daneshmand och Stefan Henningsson, och vackert placerad i ett försommaridylliskt Alingsås. Till årets upplaga kom rekordmånga 199 st atleter upp till start, och där – i sitt livs första tävling – fick vi se både färgklickar, intressanta personligheter och en och annan blivande världsstjärna. Här nedan är några (nästan alla) av de tävlande, och en resultatlista hittar du här.

Notera att detta inte är ett helt komplett bildgalleri. I någon klass saknas någon startande och i en av Men's Physique-klasserna saknas fler än så.

Women's Physique – öppen klass

 

undefined
Anna Johansson, 11:a.

 

undefined
Lucinda Danielsson, 10:a.

 

undefined
Sandra Sundberg, 9:a,

 

undefined
Sandra Brandqvist, 8:a.

 

undefined
Jenny Carlsson, 7:a.

 

undefined
Pernilla Månpihl, 6:a.

 

undefined
Martina Andersson, 5:a.

 

undefined
Ann-Sofie Byberg, 4:a.

 

undefined
Elizabeth Ramirez, 3:a.

 

undefined
Catharina Träff, 2:a.

 

undefined
Camilla Nilsson, 1:a.

 

undefined


undefined
Topp tre.

 

Classic Bodybuilding / Bodybuilding, juniorer, -180

 

undefined
Emil Malmsten, 8:a.

 

undefined
Andreas Johansson, 7:a. 

 

undefined
Amid Nori, 6:a.

 

undefined
Miika Tikkanen, 5:a.

 

undefined
Dennis Johansson, 4:a.

 

undefined
Adham Saleh, 3:a.

 

undefined
Filip Jovanovic, 2:a.

 

undefined
Douglas Köhler, 1:a.

 

undefined

 

undefined
Topp tre.

 

Classic Bodybuilding / Bodybuilding, juniorer, +180

 

undefined
Jonas Tägt, 9:a.

 

undefined
Marcus Fridén, 8:a.

 

undefined
Erik Salonen, 7:a,

 

undefined
Felix Olofsson, 6:a.

 

undefined
Fredrik Larsson, 5:a.

 

undefined
Marcus Licke, 4:a.

 

undefined
Johannes André, 3:a.

 

undefined
Albin Mattsson, 2:a.

 

undefined
Robin Mattsson, 1:a.

 

undefined

 

undefined
Topp tre.

 

Classic Bodybuilding / Bodybuilding, -175

 

undefined
Joakim Hedsjö, 9:a.

 

undefined
Simon Wendt, 8:a.

 

undefined
Saman Naderi, 7:a.

 

undefined
Nicklas Apelgren, 6:a.

 

undefined
Konrad Krzak, 5:a.

 

undefined
Amadeus Ullenius, 4:a.

 

undefined
Deagull Nwadinkpa, 3:a.

 

undefined
Jimmy Andersson, 2:a.

 

undefined.
Ali Torkniman, 1:a.

 

undefined

 

undefined
Topp tre,

 

Classic Bodybuilding / Bodybuilding, -180

 

undefined
Kenneth Porsen, 12:a.

 

undefined
Bengt Persson, 11:a.

 

undefined
Joakim Mattsson, 10:a.

 

undefined
Viktor Zakariasson, 9:a.

 

undefined
Peter Kalander, 8:a.

 

undefined
Perry Johansson, 7:a.

 

undefined
Frederik Denkvist, 6:a.

 

undefined
Magnus Stenberg, 5:a.

 

undefined
Tonny van Houten, 4:a.

 

undefined
Mattias Hultberg, 3:a.

 

undefined
David Oskarsson, 2:a.

 

undefined
Chris Swed, 1:a.

 

undefined
Posedown.

 

undefined
Topp tre.

 

Classic Bodybuilding / Bodybuilding, +180

 

undefined
Niklas Malmborg, 10:a.

 

undefined
Alfred Nilsson, 9:a.

 

undefined
Attila Kiss, 8:a.

 

undefined
Dennis Holmqvist, 7:a.

 

undefined
Kristoffer Blom, 6:a.

 

undefined
Jacob Papinniemi, 5:a.

 

undefined
Jacob Bergfiedt, 4:a,

 

undefined
David Losell, 3:a.

 

undefined
Anders Hillerborn, 2:a.

 

undefined
David Sundqvist, 1:a.

 

undefined

 

undefined
Topp tre.

 

Body Fitness, -163

 

undefined
Sofia Risku, 8:a.

 

undefined
Johanna Widlundh, 7:a.

 

undefined
Therese Hultberg, 6:a.

 

undefined
Jeanette Karbelius, 5:a.

 

undefined
Camilla Johansson, 4:a.

 

undefined
Sofia Forsberg, 3:a.

 

undefined
Sofie Nilsson, 2:a.

 

undefined
Sabina Berg, 1:a.

 

undefined
Topp tre.

 

 

 

Body Fitness, -168

 

undefined
Sarah Högquist, 9:a.

 

undefined
Malin Rundiun, 8:a.

 

undefined
Hanna Henriksson, 7:a.

 

undefined
Lina Johansson, 6:a.

 

undefined
Trixie Lundgren, 5:a.

 

undefined
Sanna Sund, 4:a.

 

undefined
Jenny Burman Karlsson, 3:a.

 

undefined
helena Södergren, 2:a.

 

undefined
Therese Sandin, 1:a.

 

undefined
Topp tre.

 

Body Fitness, +168

 

undefined
Kristina Sjövall, 8:a.

 

undefined
Kajsa Dahl, 7:a.

 

undefined
Sofia Svensson, 6:a.

 

undefined
Malin Hedfors, 5:a.

 

undefined
Desireé Larsson Dahlberg, 4:a.

 

undefined
Michaela Nordgren, 3:a.

 

undefined
Erica Sattler, 2:a.

 

undefined
Elin Eborn, 1:a.

 

undefined

 

undefined
Topp tre.

 

undefined
Om overalltiteln. 

 

undefined
Som vanns av Elin Eborn.

 

Men's Physique, juniorer, -178

 

undefined
Sebastian Wikström, 12:a.

 

undefined
Martin Kuusela, 11:a.

 

undefined
Sonny Eriksson, 10:a.

 

undefined
Hannes Hammar, 8:a

 

undefined
Niklas Tieu, 7:a.

 

undefined
Ahmed Mohammed, 6:a.

 

undefined
Khalid Saeed, 5:a.

 

undefined
Omar Adnan, 4:a.

 

undefined
Mathias Norén, 3:a.

 

undefined
Marcus Udd, 2:a.

 

undefined
Josef Balevasi, 1:a.

 

undefined

 

undefined
Topp tre.

 

Men's Physique, juniorer, +178

undefined
John Lindén, 11:a.

undefined
Andreas Wibäck, 10:a.

undefined
Kevin Hovdegård, 9:a.

undefined 
Simon Månsson, 8:a.

undefined
Glenn Wadlin, 7:a.

undefined
Martin Örgård, 6:a.

undefined
Jim Bengtsson, 5:a.

undefined
Robert Cret, 4:a.

undefined
John Hansson, 3:a.

undefined
Arber Januzi, 2:a.

undefined
Vedran Blazevic, 1:a.

undefined

undefined
Topp tre.

 

Men's Physique, -176

undefined
Mathias Wärnström, 11:a

undefined
Tobias H Jonasson, 8:a.

undefined
Patrik Ferragamo, 7:a.

undefined
Reza Arabgoeini, 6:a.

undefined
Mattias Axelsson, 5:a.

undefined
Biken Lam, 4:a.

undefined
Patrik Hellgren, 3:a.

undefined
Jimmy Tieu, 2:a.

undefined
Markus Hansson, 1:a.

undefined

undefined
Topp tre.

 

Men's Physique, -183

undefined
Emil Carlsson, 8:a.

undefined
Sven-Martin Johnsson, 6:a.

undefined
Daniel Silfver, 3:a.

undefined
Tuomas Viitala, 2:a.

undefined
Robert Silva, 1:a.

undefined
Topp tre.

 

Men's Physique, +183

undefined
Joakim Johansson, 12:a.

undefined
Henrik Maråker, 11:a.

undefined
Johannes Ahl, 10:a.

undefined
Ermin Husic, 9:a.

undefined
Ola Johansson, 8:a.

undefined
Johan Sponn, 7:a.

undefined
Jacob Fredriksson, 6:a.

undefined
Oskar Callin, 5:a.

undefined
Mattias Olsson, 4:a.

undefined
Daniel Wallin, 3:a.

undefined
Johannes Cardell, 2:a.

undefined
Oscar Rignell, 1:a.

undefined

undefined
Topp tre.

undefined
Overallsegern i Men's Physique togs av Josef Balevasi.

 

Bikini Fitness, juniorer, -165

undefined
Ellinor Almer, 12:a.

undefined
Julia Gustafsson, 11:a.

undefined
Sandra Rosell, 10:a.

undefined
Emmelie Fallberg, 9:a.

undefined
Moa Salo, 8:a.

undefined
Rebecca Flores, 7:a. 

undefined
Theresa Ranch, 6:a.

undefined
Alicia Edlund, 5:a.

undefined
Hanna Bergenstråle, 4:a.

undefined
Susanna Claesson, 3:a.

undefined
Isabella Fagerlund, 2:a.

undefined
Julia Lennevi, 1:a.

undefined
Särbedömning.

undefined
Topp tre.

 

Bikini Fitness, juniorer, +165

undefined
Tove Ejdfors, 8:a.

undefined
Amanda Edman, 7:a.

undefined
Karin Hoof, 6:a.

undefined
Nathalie Edlund, 5:a.

undefined
Sara Gacic, 4:a.

undefined
Helena Tärnlund, 3:a.

undefined
Jennie Rodhe, 2:a.

undefined
Paulina Hermansson, 1:a.

undefined
Särbedömning.

undefined
Topp tre.

 

Bikini Fitness, -160

undefined
Amanda Georgsson, 10:a.

undefined
Jenny Romare, 9:a.

undefined
Kathleen Olsson, 8:a.

undefined
Martina Gramkou-Witt, 7:a.

undefined
Sabina Ståhl, 6:a.

undefined
Barbara Boulos, 5:a.

undefined
Kim Kindh, 4:a.

undefined
Isabelle Grönroos, 3:a.

undefined
Nathalie Najem, 2:a.

undefined
Nadia Azzam, 1:a.

undefined
Särbedömning.

undefined
Topp tre.

 

Bikini Fitness, -163

undefined
Sophia Söderholm, 10:a.

undefined
Moa Pahikka-Aho, 9:a.

undefined
Jenny Eriksson, 8:a.

undefined
Linnea Jönsson, 7:a.

undefined
Quliana Åhfeldt, 6:a.

undefined
Nathalie Carlbrant, 5:a.

undefined
Sara Säwar Franzén, 4:a.

undefined
Sanna Lybeck, 3:a.

undefined
Madelene Palmevik, 2:a.

undefined
Malin Johansson, 1:a.

undefined
Särbedömning.

undefined
Topp tre.

 

Bikini Fitness, -168

undefined
Annelie Övermark, 10:a.

undefined
Lena Hällström, 9:a.

undefined
Linda Kristiansson Åström, 8:a.

undefined
Sandra Nilsson, 7:a.

undefined
Sara Thorné, 6:a.

undefined
Marie Lindberg, 5:a.

undefined
Linn Jönsson, 4:a.

undefined
Lina Kristina Åström, 3:a.

undefined
Janina Näslund, 2:a.

undefined
Erica Ahnberg, 1:a.

undefined
Särbedömning.

undefined
Topp tre.

 

Bikini Fitness, +168

undefined
Helena Johansson, 10:a.

undefined
Susanne Johansson, 9:a.

undefined
Stina Carlgren, 8:a.

undefined
Anna Dalqvist, 7:a.

undefined
Theresia Vörös, 6:a.

undefined
Jenny Säfström, 5:a.

undefined
Jenny Andersson, 4:a.

undefined
Maria Linnartsson, 3:a.

undefined
Sofia Qvarnström, 2:a.

undefined
Veronica Strömberg, 1:a.

undefined
Särbedömning.

undefined
Topp tre.

undefined
Overallsegrare i Bikini Fitness blev Nadia Azzam.

 

Övrigt

 

undefined
Det hela kickades igång med dans. 

 

undefined
Förbundsordförande Kenneth Johansson utlyste en tyst minut till minne av kroppsbyggaren Micke Nylander som nyligen avled.

 

undefined
Tyngres egen Björn "Blåöga" var där med armarna.

 

undefined
Tjejtrion Anette Fabretto, Semiran Dag och Carina Isaksson njöt av dagen.

 

undefined
Tyngre-grabbarna Robert Berg och Linus Carlén reppade som man ska.

 

undefined
Det granna fitnessparet Julia Eliasson och Jonas Mann var på plats.

 

undefined
Mer Tyngre-tryck i form av Robert Berg och Calle Bolund.

 

 

 

° ° °