Resultat från Tyngre Classic – uppdaterad!

Du kan nu ta del av resultatlistan från Tyngre Classic.

UPPDATERAD DEN 5 MAJ

RESULTAT TYNGRE CLASSIC, LÖRDAG DEN 2 MAJ

Women's Physique, öppen klass
1. Eva Lagerhorn Blom, Team Gymkostbutiken, Köping – 26 p
2. Marina Bergquist, Hammer Team, Hässleholm – 29 p
3. Tiva Angeli, Delta Gym, Stockholm – 35 p
4. Jenny Spång, Team Palmell, Hägersten – 60 p
5. Hanna Lönegren, Team PB, Upplands Väsby – 75 p

Classic Bodybuilding, -180 cm
1. Robert Berg, Team Tyngre, Johanneshov – 27 p
2. Rickard Hagman, MM Sports Team, Västra Frölunda – 33 p
3. Aimen Youssef Hayoun, Nordic Shape, Sollentuna – 34 p
4. Calle Bolund, Team Tyngre, Johanneshov – 64 p
5. Pierre Ericsson, BMR Sports Nutrition, Helsingborg – 71 p
6. Andreas Hübinette, Team Palmell, Hägersten – 86 p
7. Jonas Mann, Team Tyngre. Johannneshov – 38 p
8. Andreas Malm, Team body nutrition, Jönköping – 40 p
9. Abdulrahim Sudi, TK1 one Pro Fitness Team, Kristinehamn – 43 p
10. Mattias Öhlén, Swedish Supplements, Partille – 45 p
11. Kristoffer Hellström Team Gym22, Borlänge – 59 p
12. Toni Enlin Team Gymmet, Luleå – 61 p
13. Christopher Elvström, Nordic Shape, Sollentuna – 62 p
14. Daniel Sundin, Team Gymgrossiosten Butik, Göteborg – 68 p
15. Henrik Borsgård, MM Sports Team, Göteborg – 75 p

Classic Bodybuilding +180 cm
1. Fredrik Ström, Team Ironworks Gym, Sundsvall – 19 p
2. Sam Mikaelsson, Team Gymgrossisten Elite, Stockholm – 33 p
3. Linus Carlén, Team Tyngre, Johanneshov – 40 p
4. Peter Jönsson, SN Top Team, Stockholm – 66 p
5. Henrik Pantzar, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg – 76 p
6. Henrik Kjellsson, Team Ironhouse, Trollhättan – 80 p
7. Sebastian Thunström, Pro Gym BBK, Stockholm – 40 p
8. Lars Fairing, Team Fairing, Järfälla – 41 p
9. Göran Björk, Team hälsostudion, Gävle – 42 p
10. Louis-Philippe Rembry, Team Sportkost, Strömstad – 47 p
11. Robert Engström, Team Gymmet, Luleå – 57 p
12. Niklas Åkesson, L9 Fitness, Skurup – 60 p
13. Mattias Lennholm, Team Proteinbutiken, Gävle – 65 p
14. Rikard Zaar, Team Gumse Gym, Sollentuna – 69 p


Overallsegrare Classic Bodybuilding: Fredrik Ström

Pris till Bäste Posör: Linus Carlén

Bodybuilding, öppen klass
1. Mikael Hancic, Team Better Bodies, Stockholm – 21 p
2. Lars Östling, Team XXXL – Sweden, Kållered – 36 p
3. Fredrik Spång, Team Palmell, Hägersten – 54 p
4. Reza Charlie, Nordic Shape. Sollentuna – 55 p
5. Jan Nordlund, Team Ironsport, Västerås – 59 p
6. Mikael Gumse, Team Gumse Gym, Sollentuna – 87 p
7. John Henricson, SN Top Team, Stockholm – 34 p
8. Sammy Zabel, Delta Gym, Stockholm – 39 p
9. Jimmy Wallin, Ederer Athletes, Solna – 42 p

 

Body Fitness, -163 cm
1. Åsa Hällstorp, Team Gumse Gym. Sollentuna – 5 p
2. Anna Norberg, Tillskottet Borlänge – 10 p
3. Juliet Özgun, Tempo Training, Västerås – 17 p
4. Linnea Davis, Team Diamond Fitness,Vaggeryd – 18 p
5. Elaine Blückert, Team Proteinbutiken, Gävle – 25 p
6. Joan Söderberg, SN Top Team, Stockholm – 30 p

Body Fitness, -168 cm
1. Cecilia Benjaminson, Team Better Bodies. Stockholm – 5 p  
2. Ulrika Thunberg, team gym 22 – 10 p  
3. Marie Mattsson, Team Muscle.se, Linköping – 16 p  
4. Frida Fallden, Tempo Training, Västerås – 18 p  
5. Sussi Corell, Team Gumse Gym. Sollentuna – 26 p  
6. Pernilla Berglund, Team Proteinbutiken, Gävle – 29 p  
7. Ingrid Johansson, Team In Shape, Uppsala – 39 p
8. Jenny Fälth, Fitnesss by Sweden, Vetlanda – 39 p
9. Maja Johansson, MM Sports Team, Göteborg – 42 p
10. Mikaela Edhborg, Team Diamond Fitness, Vaggeryd – 49 p

Body Fitness, +168 cm
1. Therese Berglund, One more Rep, Umeå – 5 p
2. Jozeffa Alajahji, Nordic Shape, Sollentuna – 13 p  
3. Klara Sjölund, Team iGym, Alingsås – 15 p  
4. Erika Sjöberg, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg – 20 p  
5. Maria Johnson,Team Back2Basic, Halmstad – 21 p  
6. Camilla Gennel Rosen, TC Strong by Sweden, Lidköping – 30 p  
7. Josefin Kardell, MM Sports Team. Göteborg – 35 p
8. Linda Jansson, Team Keto, Halmstad – 40 p
9. Michaela Svangren, Ederer Athletes, Solna – 45 p
10. Sofia Hjerpe, Ederer Athletes, Solna – 46 p
11. Carina Roeck Hansen, MM Sports Team, Göteborg – 55 p
12. Sarah Jelving, MM Sports Team, Göteborg – 61 p
13. Madeleine Wallberg, Team JHV, Lidköping – 66 p
14. Susanna Eriksson, Mts Motionscenter, Avesta – 71 p
15. Lotta Kangro, Örebro Kraftsportklubb – 71 p 

Overallsegrare Body Fitness: Åsa Hällstorp

RESULTAT TYNGRE CLASSIC, SÖNDAG DEN 3 MAJ

Athletic Fitness, damer, öppen klass

1. Amanda Almroth, Team Gymgrossisten Elite, Stockholm – 3 p
2. Emma-Lisa Lindblad, Team PB, Upplands Väsby – 6 p
3. Nadine Yosef, TEAmAET, Stockholm — 9 p
4. Anna Österberg, Tempo Training, Västerås – 13 p
5. Therese Holmgren, MM Sports Team, Västra Frölunda – 15 p
6. Johanna Hasmats, MM Sports Team, Västra Frölunda – 17 p

Athletic Fitness -180 cm
1. Rookie Westin, Team Boxen Umeå, Umeå – 6 p
2. Patrik Tall, Team Body Nutrition, Jönköping – 7 p
3. Robert Remning, Team Proteinexperten, Norrköping – 9 p
4. Robin Ekström , TK1 One Pro Fitness Team, Kristinehamn – 11 p
5. Roger Damon Olsson, MM Sports Team, Västra Frölunda – 12 p 
6. Alexander Zillén, Team Elixir Fitness, NyKöping – 17 p
7. John Larsson, Exhale Gym, Göteborg – 21 p

Athletic Fitness +180 cm
1. Linus Grudd, Team Tyngre, Johanneshov – 4 p
2. Eric Hedqvist, Team PB, Upplands Väsby – 6 p
3. Ludwig Sterner, MM Sports Team, Västra Frölunda – 9 p
4. Joakim Karlsson, Team Body&Fitness, Nora – 10 p
5. Viktor Vidlund, Team Body&Fitness, Nora – 14 p

Men's Physique -178 cm
1. Birk Bodin Wigler, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg – 7 p
2. Adrian Haddad, Team Titans, Uppsala – 12 p
3. Nikola Rushiti, Team Proteinbutiken, Gävle – 19 p
4. Daniel Djurdjevic, SN Top Team, Stockholm – 20 p
5. Redir Nerway, Delta Gym, Stockholm – 21 p
6. Erik Lindqvist, Team Tillskottsbolaget, Halmstad – 26 p
7. Nesar Alkosay, Team Svenskt Kosttillskottk, Järfälla – 35 p
8. Patrik Falkeborn, Team Gumse Gym, Sollentuna – 42 p
9. Fredrik Söderberg, TEAmAET, Stockholm – 46 p
10. Joaquim Forssén Leriaz, MM Sports Team, Göteborg – 49 p
11. Julius Wallstedt, Team Stayfit, Arvidsjaur – 59 p
12. Mohamed Aziz, Team Power, Eskilstuna – 61 p
13. Ari Abdulla, TK1 one pro fitness team, Kristinehamn – 62 p
14. Robin Elvin, SN Top Team, Stockholm – 65 p
15. Hassan Nqila, BMR Sports Nutrition, Helsingborg – 69 p

Men's Physique -182 cm
1. Martin Montazeri, Nordic Shape, Sollentuna – 6 p
2. Yusuf Babar, Nordic Shape, Sollentuna – 9 p
3. Dusko Komso, Team Power Eskilstuna – 17 p
4. Danijel Durlic, TK1 One Pro Fitness Team, Kristinehamn – 18 p
5. Zakarias Rosberg, MM Sports Team, Västra Frölunda – 25 p
6. Adam Mittjas, Team Krafta, Grödinge – 30 p
7. Mohammad Hanif, AthleteWorld, Stockholm – 38 p
8. Jim Gaines, BMR Sports Nutrition, Helsingborg – 41 p
9. Filip Fransson, Team reFitness, Örebro – 42 p
10. Richard Forslund, Team Power, Eskilstuna – 46 p
11. Renato Susula, Haninge Hälsostudio, Jordbro – 55 p
12. Max Svärd, MM Sports Team, Göteborg – 59 p
13. Daniel Eriksson, SN Top Team, Stockholm – 65 p

 Men's Physique +182 cm
1. Aso Ramazani, Ederer Athletes, Solna – 7 p
2. Enes Sabanovic, Friskvårdshuset i Oskarshamn, Oskarshamn – 10 p
3. Martin Edlund, Team Fitnessguru, Stockholm – 16 p
4. Kenneth Enoksson, Team Palmell, Hägersten – 21 p
5. Gabor Susula, MM Sports Team, Västra Frölunda – 24 p
6. Modou Jallow, Team Iron Link, Uppsala – 27 p
7. Jonas Norberg Samuelsson, Team Steel Nutrition — 37 p
8. Dino Fetahagic, Ederer Athletes, Solna – 41 p
9. David Axegren, MM Sports Team, Göterborg – 42 p
10. Niklas Ekberg, Fitness by Sweden, Vetlanda – 48 p
11. Kristian Eriksson, MM Sports Team, Göteborg – 57 p
12. Andreas Larsson, MM Sports Team, Göteborg – 61 p
13. Daniel Törnvall, MM Sports Team, Göteborg – 67 p
14. Albert Brock, Team Sundkraft, Lund – 68 p
15. Peter Stigsson, Team Proteinbutiken – 72 p


Overallsegrare Men's Physique
: Martin Montazeri


Bikini Fitness -163 cm

1. Kristin Winnergård, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg – 6 p
2. Daniela Halas, MM Sports Team, Västra Frölunda – 12 p
3. Diane Kureborn, MM Sports Team, Västra Frölunda – 17 p
4. Zabina Roos, Team Ironsport, Västerås – 18 p
5. Alexandra Söder, Delta Gym, Stockholm – 21 p
6. Ida Bengtsson, AA ELIT TEAM, Malmö – 30 p
7. Kristina Ladecka, Team Fitnessguru, Stockholm – 39 p
8. Malin Johansson, MM Sports Team, Göteborg – 41 p
9. Amanda Sörqvist, TC Strong by Sweden, Lidköping – 42 p
10. Pernilla Heljelid, Fitness by Sweden, Vetlanda – 47 p
11. Astrid Troillet Ahlbäck, SN Top Team, Stockholm – 58 p
12. Marlene Salonen, Nordiskt Kosttillskott, Sundsvall – 58 p
13. Amanda Cocian, MM Sports Team, Göteborg – 64 p
14. Sara Olsson, MM Sports Team, Göteborg – 68 p
 

Bikini Fitness -168 cm
1. Mathilda Elgholm, Team Forever Fit by Better Bodies, Stockholm – 10 p
2. Zenna Gustafsson, MM Sports Team, Västra Frölunda – 14 p
3. Sofia Törnblom, Team In Shape, Uppsala – 14 p
4. Lina Spansk, Delta Gym, Stockholm – 16 p
5. Hanna Wallerstig, Team Proteinbutiken, Gävle – 24
6. Amanda Pettersson, Team Fitnesslife Sweden, Stockholm – 27 p
7. Jessica Lindquist, MM Sports Team, Göteborg – 36 p
8. Gabriella Sporrefält, MM Sports Team, Göteborg – 43 p
9. Sofia Samuelsson, Team in Shape, Uppsala – 43 p
10. Weronica Liljeroth, Team Gumse Gym, Sollentuna – 48 p
11. Nathali Krafft, Team Gymmet, Luleå – 55 p
12. Sara Höglander, MM Sports Team, Göteborg – 63 p
13. Ida Johansson, MM Sports Team, Göteborg – 65 p
14. Therese Olander, Proteinexperten, Norrköping – 67 p
 

Bikini Fitness +168 cm
1. Sylvia Kruger, Gladius Gym, Halmstad – 10 p
2. Jessica Holmström, Team Svenskt Kosttillskott, Järfälla – 14 p
3. Lee Sheldon Huggler, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg – 15 p
4. Unni Lundblom Edman, Delta Gym, Stockholm – 19 p
5. Madelen Ros, Team Justfit, Ludvika – 19 p
6. Sofia Rosenström, Team Nutramino, Finspång – 25 p
7. Lejla Cosovic, Najadens Fitness Center, Handen – 36 p
8. Kristin Eriksson, Team Hälsobygget, Forshaga – 40 p
9. Hanna Bladin, Team Muscle.se, Linköping – 41 p
10. Mya Lindahl, SN Top Team, Stockholm – 46 p
11. Jessica Tindholm, Team  Fairing Gym, Stockholm – 59 p
12. Ellen Nielsen, MM Sports Team, Göteborg – 65 p
13. Petra Ekenstierna, Ren Styrka av Mollstedt – 66 p
14. Mikaela Karlsson, Markaryd Crossfit, Vittsjö – 67 p
15. Caroline Mildh, Team Fairing, Järfälla – 69 p

Overallsegrare Bikini Fitness: Sylvia Kruger
 
Redovisning av eliminerade atleter kommer inom kort.

***