Så här gick det på Tyngre Classic II

Resultatlistor från helgens samtliga tävlingar hittar du här.

I helgen avgjordes den andra utgåvan av Tyngre Classic (därför kallad Tyngre Classic II) i Solnahallen, Stockholm, och vi fick där se följande resultat:

 

Classic Bodybuilding -180
1. Johnny Grape, Team Gymmet, 21 poäng
2. Rickard Hagman, Body Science Team, 30 poäng
3. Isak Melin, Team Shape By Sharam, 42 poäng
4. Yusuf Babar, Nordic Shape, 60 poäng
5. Mehdi Azaki, Team XXXL-Sweden, 71 poäng
6. Saeed Ghanbar Poor, Team Ironsport, 87 poäng
7. Johan Lewinsson, Team Gymgrossisten Butik, 38 poäng
8. Gotrik Ahlberg, Kalmar Kosttillskott, 40 poäng
9. Arild Bramler, Team Power Eskilstuna, 41 poäng
10. Kristoffer Hellström, Team Gym22, 45 poäng

Classic Bodybuilding +180
1. Fredrik Ström, Team Ironworks, 24 poäng
2. Sam Mikaelsson, Team Gymgrossisten Elite, 30 poäng
3. Kristoffer Jonsson, Hammer Team, 40 poäng
4. Felix Perez, Team Gymgrossisten Rising Stars, 56 poäng
5. Monir Hejazi, Team Shape By Sharam, 80 poäng
6. Linus Carlén, Team Tyngre, 85 poäng
7. Erik Frid, Body Science Team, 33 poäng
8. Mikael Hollsten, Team Gymmet, 40 poäng

Classic Bodybuilding Overall: Fredrik Ström, Team Ironworks

Women's Physique
1. Semiran Dag, MM Sports Team, 15 poäng
2. Cissi Lycke Agosti, Team Steel Nutrition, 35 poäng
3. Maria Johansson, Nordic Shape, 49 poäng
4. Susanne Olsson, Team Palmell, 61 poäng
5. Eva Lagerhorn Blom, Team Gymkostbutiken, 66 poäng

Bodybuilding, öppen klass
1. Sakawan Ahmed, MM Sports Team, 15 poäng
2. Rob Harris, Delta Gym, 40 poäng
3. Patrik Kasra, Team Proteinbolaget, 42 poäng
4. Peter Österberg, Haningehälsostudio, 57 poäng
5. Rocky Kashan, MM Sports Team, 70 poäng
6. Philip Thunborg, Swedish Supplements, 90 poäng
7. Marcus Granat, Team Fitness Höllviken, 33 poäng
8. Martin Persson, Team Make Me Fit, 40 poäng

Body Fitness -163
1. Carina Isaksson, Team Better Bodies, 5 poäng
2. Nina Peltomaa, Team Nutramino, 12 poäng
3. Liza Svedberg, Team Forever Fit By Better Bodies, 14 poäng
4. Marie Ewers, Team Fairing, 22 poäng
5. Mikaela Mört, Gnesta Gym, 23 poäng 
6. Sofia Johnsson, Team Diamond Fitness, 33 poäng
7. Sara Haldosson, Team Alpha, 36 poäng
8. Victoria Andersson, Team Ironsport, 37 poäng
9. Malin Johansson, Heart&Body, 44 poäng

Body Fitness -168
1. Jenny Söderström, Team Forever Fit By Better Bodies, 6 poäng
2. Ulrika Thunberg, Team Gym22, 10 poäng
3. Marie Mattsson, Team Muscle.se, 16 poäng
4. Madeleine Persson, Team Body Nutrition, 21 poäng
5. Nike Nylander, Team Tempo Training, 22 poäng
6. Sara Anter, Team In Shape, 29 poäng
7. Angelica Isaksen Österberg, Team Make me Fit, 35 poäng
8. Anette Fabretto, Team Tempo Training, 40 poäng
9. Sussi Corell, Team Gumse Gym, 44 poäng
10. Jenny Fälth, Fitness by Sweden, 50 poäng
11. Malin Ainasoja, Team Gumse Gym, 50 poäng

Body Fitness +168
1. Helena Persson, Team Forever Fit by Better Bodies, 9 poäng
2. Sarah-Ida Söderlind Nyström, Gnesta Gym, 14 poäng
3. Camilla Wreting, Team Gumse Gym, 14 poäng
4. Lydia Karlström, Team Fitnesslife Sweden, 15 poäng
5. Anna Möller, Team Train4Cambodia, 26 poäng
6. Nathalie Almqvist, Håbo Atletklubb, 28 poäng
7. Linn Wallin, AA Elit Team, 32 poäng

Body Fitness Overall: Carina Isaksson, Team Better Bodies

Athletic Fitness, damer
1. Amanda Almroth, Team Gymgrossisten Elite, 4 poäng
2. Esther Busch Paulsson, Najadens Fitness Center, 5 poäng
3. Emelie Hollsten, Team Gymmet, 8 poäng

Athletic Fitness, herrar -180
1. Ali Samet, Body Science Team, 7 poäng
2. Christopher Grenzdörfer, Team Träningsproffsen, 9 poäng
3. Erik Anklev, Team ProteinExperten, 10 poäng
4. Stefan Lindgren, Team Tempo Training, 13 poäng
5. Mikael Hamrin, Body Science Team, 13 poäng
6. Daniel Nilsson, MM Sports Team, 14 poäng
7. Patrik Tall, Team Body Nutrition, 18 poäng

Athletic Fitness, herrar +180
1. Roman Hassas, Body Science Team, 5 poäng
2. Tobias Bentzer, MM Sports Team, 6 poäng
3. Martin Karlsson, MM Sports Team, 11 poäng
4. Eric Hedqvist, Team PB, 13 poäng
5. Simon More, Body Science Team, 13 poäng
6. Niklas Jonsson, MM Sports Team, 19 poäng
7. Morgan Nikolajsen, MM Sports Team, 21 poäng
8. Niklas Ekberg, Fitness by Sweden, 21 poäng
9. Tommie Valkeaniemi, MM Sports Team, 26 poäng

Men´s Physique, junior
1. Adam Mittjas, Team Krafta, 8 poäng
2. Shahin Daneshgari Nejad, Team Body Nutrition, 11 poäng
3. Josef Balevasi, MM Sports Team, 16 poäng
4. Pontus Bäckman, Team Boxen Umeå, 19 poäng
5. Alexander Björk, Team In Shape, 21 poäng

Men´s Physique -178
1. Law Shala, Team Ironsport, 6 poäng
2. Diego Reinoso, Edererathletes, 12 poäng
3. Josef Balevasi, MM Sports Team, 20 poäng
4. Adam Modigh, Gymgrossisten Butik, 21 poäng
5. Shahin Daneshgari Nejad, Team Body Nutrition, 21 poäng
6. Johnny Forsman, Team Gymmet, 24 poäng
7. Robin Elvin, SN Top Team, 37 poäng
8. Ashkan Jalilian, Team Fitnessguru, 39 poäng
9. Patrik Falkeborn, Team Gumse Gym, 39 poäng
10. Marcus Brood, Delta Gym, 50 poäng
11. Filip Engström, Nordic Shape, 55 poäng
12. Pontus Hung, Delta Gym, 63 poäng
13. Gustav Grinde, MM Sports Team, 66 poäng
14. Kristoffer Andersson, MM Sports Team, 67 poäng
15. Henrik Ramhöj, MM Sports Team, 74 poäng
elim. Sebastien Cutolo Maroudaye Nordic Shape 

Men´s Physique -182
1. Waldemar Gustavsson Ek, Team Iron Link, 6 poäng
2. Link Mikael Hijazi, Team Gymgrossisten Rising Stars, 11 poäng
3. Adam Mittjas, Team Krafta, 13 poäng
4. Martin Andrésson, Team Gymgrossisten Butik, 18 poäng
5. Jim Gaines, BMR Sportsnutrition, 25 poäng

Men´s Physique +182
1. Rafi Ohanes, Team Proteinbutiken, 13 poäng
2. Richard Granström, Team Stay-Fit, 14 poäng
3. Marcus Grönroos, Team Tyngre, 14 poäng
4. Martin Edlund, Team Fitnessguru, 14 poäng
5. Modou Jallow, Team Titans, 21 poäng
6. Johan Stenman, Team Budo & Fitness Stores, 28 poäng
7. Mattis Öhrman, Team Power Eskilstuna, 39 poäng
8. Johan Cherubini, MM Sports Team, 39 poäng
9. Richard Susaeg, Body Science Team, 41 poäng
10. Johan Winnered, Team Athletic Store Skellefteå, 48 poäng
11. Niclas Bålefalk, Team Gymgrossisten, 57 poäng
12. Chris Clark, Antonis Team, 60 poäng
13. Jesper Johansson, MM Sports Team, 62 poäng
14. Jimmy Törnetoft, MM Sports Team, 68 poäng
15. Mikael Lindhal, Team Gumse Gym, 74 poäng

Men´s Physique Overall: Law Shala, Team Ironsport  

Bikini Fitness, junior
1. Samantha Jerring, Team Tyngre, 6 poäng
2. Louise Gynnerstedt, Nordic Shape, 13 poäng
3. Hanna Wallerstig, Team Proteinbutiken, 15 poäng
4. Jessica Lennartsson, TC Strong By Sweden, 21 poäng
5. Moa Gunnarsson, Inshape24/Zoneshop, 21 poäng
6. Jenny Andersson, Team Tillskottsbolaget, 27 poäng
7. Elin Eriksson, Team Stay-Fit, 36 poäng
8. Linda Hjertzell, Shape Uppsala, 37 poäng
9. Olivia Johansson, Team Proteinbutiken, 42 poäng
10. Micaela Ortega Jönsson, Team Athleticstore, 54 poäng
11. Julia Andersson, Team Gumse gym, 54 poäng
12. Emma Persson, Team Fairing Gym, 56 poäng 

Bikini Fitness -163
1. Caroline Aspenskog, BMR Sports Nutrition, 7 poäng
2. Samantha Jerring, Team Tyngre, 12 poäng
3. Anna Stålnacke, Team Gymmet, 15 poäng
4. Kristin Winnergård, Team Gymgrossisten Rising Stars, 20 poäng
5. Zabina Roos, Team Ironsport, 24 poäng
6. Malin Söderqvist, Delta Gym, 25 poäng
7. Therese Söderlund, Swedish Supplements, 39 poäng
8. Sofia Ericson, Team Gymmet, 42 poäng
9. Sara Granberg, Team Stay-Fit, 43 poäng
10. Marie Gerdin-Lundqvist, MM Sports Team, 43 poäng
11. Linda Hjertzell, Shape Uppsala, 60 poäng
12. Kristina Ladecka, Team Fitnessguru, 62 poäng
13. Jeanette Karbelius, Alströmer BBFF, 63 poäng
14. Alexandra Johansson, Team Nutrifarm, 66 poäng
15. Malin Asp, BMR Sports Nutrition, 75 poäng
elim. Astrid Troillet Ahlbäck, Scandinavian Nutrition
elim. Micaela Ortega Jönsson, Team Athleticstore

Bikini Fitness -168
1. Rebecca Sundberg, Team Gymgrossisten Rising Stars, 8 poäng
2. Ellinor Hassel, MM Sports Team, 13 poäng
3. Louise Gynnerstedt, Nordic Shape, 15 poäng
4. Zenna Gustafsson, Body Science Team, 17 poäng
5. Hanna Wallerstig, Team Proteinbutiken GÄVLE, 22 poäng
6. Sandra Reiche, MM Sports Team, 29 poäng
7. Jessica Jonsson, MM Sports Team, 33 poäng
8. Lisa Weseth, Team Iron Link, 43 poäng
9. Lina Åström, Alströmer BBFF, 47 poäng
10. Olivia Johansson, Team Proteinbutiken, 49 poäng
11. Anna Andersson, Team Proteinexperten, 51 poäng

Bikini Fitness +168
1. Melinda Trabjerg, MM Sports Team, 10 poäng
2. Anja Ahnberg, Team Gymmet, 12 poäng
3. Miriam Karlsson, Team Gymmet, 14 poäng
4. Veronica Strömberg, Team Stay-Fit, 19 poäng
5. Marie Månsson, X-Act Gym, 23 poäng
6. Lotten Elming, Team Fairing Gym, 29 poäng
7. Moa Gunnarsson, Inshape24/Zoneshop, 33 poäng
8. Elin Eriksson, Team Stay-Fit, 42 poäng
9. Jessica Tindholm, Team Fairing Gym, 42 poäng
10. Suzan Andersson, Team in Shape, 50 poäng
11. Jenny Andersson, Team Tillskottsbolaget, 60 poäng
12. Rebecca Ahl, Team Hälsostudion Gävle, 62 poäng
13. Linn Strand, Team Gymgrossisten Rising Stars, 65 poäng
14. Alexandra Källner, Team Gymgrossisten Butik, 66 poäng
15. Annah Thunberg, Team Fitnessguru, 72 poäng
elim. Helene Pettersson, Team Budo Fitness
elim. Julia Andersson, Team Gumse Gym
elim. Ida Swartling, Team Gumse Gym

Bikini Fitness Overall: Caroline Aspenskog, BMR Sports Nutrition

Tyngre GAMES
1. Team Gul: Helena Falk / Simon Mäntylä
2. Team Vit: Camilla Salomonsson Hellman / Simon Nybacka
3. Team Grön: Mikaela Norman / Calvin Keyser Allen
4. Team Röd: Karin Dike / David Santa Cruz Borgstrand
5. Team Blå: Mia Åkerlund / David Carlsson
6. Team Grå: Angelica Bengtsson / Viktor Långsved

Fullständiga resultat för Tyngre GAMES hittar du här.

Deadlift for Life
Alex Danielsson & Kalle Zackari Wahlström delade segern på 240 kg

Tävlande i kursiv stil nådde ej final.

° ° °