Bildbomb från Alströmerpokalen!

Ett fång med ungefär 240 bilder från årets första debutanttävling.

En av årets roligaste fitness- och byggartävlingar är onekligen Alströmerpokalen (fd Alströmertrofén). Eminent genomförd under ledning av Reino Strand‌ , Sharam Daneshmand‌ och Stefan Henningsson‌ , och vackert placerad i ett försommaridylliskt Alingsås. Till årets upplaga kom rekordmånga 199 st atleter upp till start, och där – i sitt livs första tävling – fick vi se både färgklickar, intressanta personligheter och en och annan blivande världsstjärna. Här nedan är några (nästan alla) av de tävlande, och en resultatlista hittar du här.

Notera att detta inte är ett helt komplett bildgalleri. I någon klass saknas någon startande och i en av Men's Physique-klasserna saknas fler än så.

Women's Physique – öppen klass

 

**

‌** Anna Johansson, 11:a.

 

**

‌** Lucinda Danielsson, 10:a.

 

Sandra Sundberg, 9:a,

 

Sandra Brandqvist, 8:a.

 

Jenny Carlsson, 7:a.

 

Pernilla Månpihl, 6:a.

 

Martina Andersson, 5:a.

 

Ann-Sofie Byberg, 4:a.

 

Elizabeth Ramirez, 3:a.

 

Catharina Träff, 2:a.

 

Camilla Nilsson, 1:a.

 

Topp tre.

 

Classic Bodybuilding / Bodybuilding, juniorer, -180

 

**

‌** Emil Malmsten, 8:a.

 

**

‌** Andreas Johansson, 7:a. 

 

Amid Nori, 6:a.

 

Miika Tikkanen, 5:a.

 

Dennis Johansson, 4:a.

 

Adham Saleh, 3:a.

 

Filip Jovanovic, 2:a.

 

Douglas Köhler, 1:a.

 

 

Topp tre.

 

Classic Bodybuilding / Bodybuilding, juniorer, +180

 

**

‌** Jonas Tägt, 9:a.

 

Marcus Fridén, 8:a.

 

Erik Salonen, 7:a,

 

Felix Olofsson, 6:a.

 

Fredrik Larsson, 5:a.

 

Marcus Licke, 4:a.

 

Johannes André, 3:a.

 

Albin Mattsson, 2:a.

 

Robin Mattsson, 1:a.

 

 

Topp tre.

 

Classic Bodybuilding / Bodybuilding, -175

 

**

‌** Joakim Hedsjö, 9:a.

 

Simon Wendt, 8:a.

 

Saman Naderi, 7:a.

 

Nicklas Apelgren, 6:a.

 

Konrad Krzak, 5:a.

 

Amadeus Ullenius, 4:a.

 

Deagull Nwadinkpa, 3:a.

 

Jimmy Andersson, 2:a.

 

.
Ali Torkniman, 1:a.

 

 

Topp tre,

 

Classic Bodybuilding / Bodybuilding, -180

 

**

‌** Kenneth Porsen, 12:a.

 

Bengt Persson, 11:a.

 

Joakim Mattsson, 10:a.

 

Viktor Zakariasson, 9:a.

 

Peter Kalander, 8:a.

 

Perry Johansson, 7:a.

 

Frederik Denkvist, 6:a.

 

Magnus Stenberg, 5:a.

 

Tonny van Houten, 4:a.

 

Mattias Hultberg, 3:a.

 

David Oskarsson, 2:a.

 

Chris Swed, 1:a.

 

Posedown.

 

Topp tre.

 

Classic Bodybuilding / Bodybuilding, +180

 

**

‌** Niklas Malmborg, 10:a.

 

Alfred Nilsson, 9:a.

 

Attila Kiss, 8:a.

 

Dennis Holmqvist, 7:a.

 

Kristoffer Blom, 6:a.

 

Jacob Papinniemi, 5:a.

 

Jacob Bergfiedt, 4:a,

 

Anders Hillerborn, 2:a.

 

David Sundqvist, 1:a.

 

 

Topp tre.

 

Body Fitness, -163

 

Sofia Risku, 8:a.

 

Johanna Widlundh, 7:a.

 

Therese Hultberg, 6:a.

 

Jeanette Karbelius, 5:a.

 

Camilla Johansson, 4:a.

 

Sofia Forsberg, 3:a.

 

Sofie Nilsson, 2:a.

 

Sabina Berg, 1:a.

 

Topp tre.

 

 

 

Body Fitness, -168

 

Sarah Högquist, 9:a.

 

Malin Rundiun, 8:a.

 

Hanna Henriksson, 7:a.

 

Lina Johansson, 6:a.

 

Trixie Lundgren, 5:a.

 

Sanna Sund, 4:a.

 

Jenny Burman Karlsson, 3:a.

 

helena Södergren, 2:a.

 

Therese Sandin, 1:a.

 

Topp tre.

 

Body Fitness, +168

 

Kristina Sjövall, 8:a.

 

Kajsa Dahl, 7:a.

 

Sofia Svensson, 6:a.

 

Malin Hedfors, 5:a.

 

Desireé Larsson Dahlberg, 4:a.

 

Michaela Nordgren, 3:a.

 

Erica Sattler, 2:a.

 

Elin Eborn, 1:a.

 

 

Topp tre.

 

Om overalltiteln. 

 

Som vanns av Elin Eborn.

 

Men's Physique, juniorer, -178

 

Sebastian Wikström, 12:a.

 

Martin Kuusela, 11:a.

 

Sonny Eriksson, 10:a.

 

Hannes Hammar, 8:a

 

Niklas Tieu, 7:a.

 

Ahmed Mohammed, 6:a.

 

Khalid Saeed, 5:a.

 

Omar Adnan, 4:a.

 

Mathias Norén, 3:a.

 

Marcus Udd, 2:a.

 

Josef Balevasi, 1:a.

 

 

Topp tre.

 

Men's Physique, juniorer, +178

John Lindén, 11:a.

Andreas Wibäck, 10:a.

Kevin Hovdegård, 9:a.

 
Simon Månsson, 8:a.

Glenn Wadlin, 7:a.

Martin Örgård, 6:a.

Jim Bengtsson, 5:a.

Robert Cret, 4:a.

John Hansson, 3:a.

Arber Januzi, 2:a.

Vedran Blazevic, 1:a.

Topp tre.

 

Men's Physique, -176

Mathias Wärnström, 11:a

Tobias H Jonasson, 8:a.

Patrik Ferragamo, 7:a.

Reza Arabgoeini, 6:a.

Mattias Axelsson, 5:a.

Biken Lam, 4:a.

Patrik Hellgren, 3:a.

Jimmy Tieu, 2:a.

Markus Hansson, 1:a.

Topp tre.

 

Men's Physique, -183

Emil Carlsson, 8:a.

Sven-Martin Johnsson, 6:a.

Daniel Silfver, 3:a.

Tuomas Viitala, 2:a.

Robert Silva, 1:a.

Topp tre.

 

Men's Physique, +183

Joakim Johansson, 12:a.

Henrik Maråker, 11:a.

Johannes Ahl, 10:a.

Ermin Husic, 9:a.

Ola Johansson, 8:a.

Johan Sponn, 7:a.

Jacob Fredriksson, 6:a.

Oskar Callin, 5:a.

Mattias Olsson, 4:a.

Daniel Wallin, 3:a.

Johannes Cardell, 2:a.

Oscar Rignell, 1:a.

Topp tre.

Overallsegern i Men's Physique togs av Josef Balevasi.

 

Bikini Fitness, juniorer, -165

Ellinor Almer, 12:a.

Julia Gustafsson, 11:a.

Sandra Rosell, 10:a.

Emmelie Fallberg, 9:a.

Moa Salo, 8:a.

Rebecca Flores, 7:a. 

Theresa Ranch, 6:a.

Alicia Edlund, 5:a.

Hanna Bergenstråle, 4:a.

Susanna Claesson, 3:a.

Isabella Fagerlund, 2:a.

Julia Lennevi, 1:a.

Särbedömning.

Topp tre.

 

Bikini Fitness, juniorer, +165

Tove Ejdfors, 8:a.

Amanda Edman, 7:a.

Karin Hoof, 6:a.

Nathalie Edlund, 5:a.

Sara Gacic, 4:a.

Helena Tärnlund, 3:a.

Jennie Rodhe, 2:a.

Paulina Hermansson, 1:a.

Särbedömning.

Topp tre.

 

Bikini Fitness, -160

Amanda Georgsson, 10:a.

Jenny Romare, 9:a.

Kathleen Olsson, 8:a.

Martina Gramkou-Witt, 7:a.

Sabina Ståhl, 6:a.

Barbara Boulos, 5:a.

Kim Kindh, 4:a.

Isabelle Grönroos, 3:a.

Nathalie Najem, 2:a.

Nadia Azzam, 1:a.

Särbedömning.

Topp tre.

 

Bikini Fitness, -163

Sophia Söderholm, 10:a.

Moa Pahikka-Aho, 9:a.

Jenny Eriksson, 8:a.

Linnea Jönsson, 7:a.

Quliana Åhfeldt, 6:a.

Nathalie Carlbrant, 5:a.

Sara Säwar Franzén, 4:a.

Sanna Lybeck, 3:a.

Madelene Palmevik, 2:a.

Malin Johansson, 1:a.

Särbedömning.

Topp tre.

 

Bikini Fitness, -168

Annelie Övermark, 10:a.

Lena Hällström, 9:a.

Linda Kristiansson Åström, 8:a.

Sandra Nilsson, 7:a.

Sara Thorné, 6:a.

Marie Lindberg, 5:a.

Linn Jönsson, 4:a.

Lina Kristina Åström, 3:a.

Janina Näslund, 2:a.

Erica Ahnberg, 1:a.

Särbedömning.

Topp tre.

 

Bikini Fitness, +168

Helena Johansson, 10:a.

Susanne Johansson, 9:a.

Stina Carlgren, 8:a.

Anna Dalqvist, 7:a.

Theresia Vörös, 6:a.

Jenny Säfström, 5:a.

Jenny Andersson, 4:a.

Maria Linnartsson, 3:a.

Sofia Qvarnström, 2:a.

Veronica Strömberg, 1:a.

Särbedömning.

Topp tre.

Overallsegrare i Bikini Fitness blev Nadia Azzam.

 

Övrigt

 

**

‌** Det hela kickades igång med dans. 

 

Förbundsordförande Kenneth Johansson utlyste en tyst minut till minne av kroppsbyggaren Micke Nylander som nyligen avled.

 

Tyngres egen Björn "Blåöga" var där med armarna.

 

Tjejtrion Anette Fabretto, Semiran Dag och Carina Isaksson njöt av dagen.

 

Tyngre-grabbarna Robert Berg och Linus Carlén reppade som man ska.

 

Det granna fitnessparet Julia Eliasson och Jonas Mann var på plats.

 

Mer Tyngre-tryck i form av Robert Berg och Calle Bolund.

 

 

 

° ° °