Resultat Tyngre Classic IV

Här är resultatlistan från Tyngre Classic IV.

Resultat Tyngre Classic IV

LÖRDAG 15 OKTOBER

Women’s Physique‌

  1. Semiran Dag, Body Science Elite Team, Göteborg  17
  2. Elisabeth Ramirez, Team Gymgrossisten  33
  3. Ulrika Thunberg, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg  51
  4. Madelen Nilsson, Team Fairing, Järfälla  58
  5. Angelica Enberg, Team Tyngre, Hammarbyhöjden  60
  6. Maria Johansson, Nordic Shape, Stockholm   90
    7. Josefine Galiamoutsa, MM Sports Team, Göteborg   39
    8. Catharina Träff, AL Coaching, Jönköping    40
    9. Felicia Aronsson, Delta Gym, Stockholm    42
    10. Anna Björkman-Wallin, Gnesta Gym, Gnesta   57
    11. Miriam Johansson, Team Aktiv, Finspång   59
    12. Sari Kemppainen, Team JF Athletes, Malmö  66
    13. Elvira Eriksson, Team Ironsport, Västerås   67‌

Bäste Posör, Women’s Physique‌

  1. Semiran Dag, Body Science Elite Team, Göteborg

Classic Bodybuilding -180 cm‌

  1. Andreas Malm, AL Coaching, Jönköping   22
  2. Sébasstien Cutolo Maroudaye, Team Black Madness, Hägersten  33
  3. Christian Swed, Nordic Shape, Stockholm   34
  4. Robert Thegerström, MM Sports Team, Göteborg   60
  5. Jens Hartler, Team Edererathletes, Solna   75

 

Classic Bodybuilding +180 cm‌

  1. Arben Dashaj, Helsingborgs Träningsstudio, Helingborg   19
  2. Viktor Andersson, Team Motala Fitness Center, Motala    42
  3. Roman Hassas, Body Science Team, Göteborg      42
  4. Joakim Lagerberg, Team Palmell, Hägersten     50
  5. Ahmad Almasri, Team JK Fitness, Hässleholm     71
  6. Kristoffer Karlsson, Team Tillskottsbolaget, Halmstad     90
    7. Ludvig Andersson, Team ShapesGym, Linköping     34
    8. Filip Wecek, Bodydisciplin Athlete Club, Kungsängen     44
    9. Martin Ripendal, MM Sports Team, Göteborg    45
    10. Jacob Bergfriedt Andesson, TC Strong by Sweden, Lidköping   48
    11. Lars Fairing, Team Fairing, Järfälla    52‌

 

Classic Bodybuilding Overall‌

  1. Arben Dashaj, Helsingborgs Träningsstudio, Helingborg               5

 

Bäste Posör, Classic Bodybuilding‌

  1. Andreas Malm, AL Coaching, Jönköping

Body Fitness -163 cm‌

  1. Ida Bergfoth, Team Fast, Stockholm      5
  2. Alexa Levevik, Team Gumse Gym, Sollentuna     10
  3. Kristin Winnergård, Team Golden Physique, Göteborg    17
  4. Nina Peltomaa, Team Nutramino, Stockholm     20
  5. Heidrun Ertsås, Norge      23
  6. Martina Ellman, Team Diamond Fitness, Vaggeryd     29
    7. Lina Andersson, Delta Gym, Stockholm     34
    8. Camilla Höglund, Team Ironsport, Västerås     44
    9. Helena Mellberg, TC Strong by Sweden, Lidköping    45
    10. Maria Jensen, MM Sports Team, Göteborg     47
    11. Bojana Bogosavljevic, Team JF Athletes, Malmö    57
    12. Therese Sandin, TC Strong by Sweden, Lidköping    62
    13. Emelie Löfgren, Enköpings Styrkelyftarförening Gym1Uno    63
    14. Jennie Johansson, Team Tilklskottsbolaget, Halmstad    68
               

Body Fitness -168 cm‌

  1. Elin Eborn, Team Tyngre, Hammarbyhöjden       6
  2. Elinor Medhammar, Team Six Deuce, Helsingborg    9
  3. Monica Gustavsson, Team ShapesGym, Linköping    17
  4. Frida Fallden, Tempo Training, Västerås     19
  5. Anneli Johansson, Team Nutramino, Stockholm     24
  6. Jennifer Eriksson, Trosa Atletik, Trosa      29
    7. Angelina Andersson, Team Proteinexperten, Norrköping    38
    8. Inger Karlsson, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg    42
    9. Malin Sättermon, GnestaGym, Gnesta      42
    10. Emmy Bergh, Alströmer BBFF, Alingsås      46
    11. Sofia Johansson, MM Sports Team, Göteborg     59
    12. Maria Durante, Tempo Training, Västerås     62
    13. Carola Törnestam, Ullis Fitness & Kroppsvård, Saltsjö-Boo   65
    14. Sharon Säfvenberg, Norge    69
    15. Lina Johansson, TC Strong by Sweden, Lidköping    70‌

 

Body Fitness +168 cm‌

  1. Ellinor Svensson, JS Fit Forever Team, Bålsta      7
  2. Therese Berglund, One More Rep, Umeå       8
  3. Helena Persson, Team Forever Fit by Better Bodies, Stockholm    16
  4. Erika Larsen, Växer Gym, Kalmar     21
  5. Sara Anter, Tempo Training, Västerås     25
  6. Susanna Koivuranta, Team Ironworks Gym, Sundsvall     30
    7. Sophie Liström, Team Edererathletes, Solna     36‌
    8. Elise Murbræck, Norge      40‌
    9. Carina Roeck Hansen, MM Sports Team, Göteborg     43‌
    10. Åsa Aikio, JS Fit Forever Team, Bålsta      48‌

 

Body Fitness Overall‌

  1. Ellinor Svensson, JS Fit Forever Team, Bålsta                                    9

 

Men’s Physique, juniorer‌

  1. Shahryar Babar, Team AlphaOmega, Sollentuna      9
  2. Yousef Babar, Team AlphaOmega, Sollentuna       9
  3. Aksel Nicolajsen, Norge     13
  4. Jesper Carlson, Team Sisu Nutrition, Stockholm   19
  5. Andreas Persson, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg     26
  6. Per Söderberg, Team CR8, Gällivare       27
    7.‌ Ted Mohlin, Exhale Gym, Göteborg       34
    8. Adam Nyquist, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg     38
    9. Marcus Molin, Exhale Gym, Göteborg     43
    10. Filip Roos Avelin, Team Edererathletes, Solna    48‌

 

Men’s Physique -174 cm‌

  1. Shahryar Babar, Team AlphaOmega, Sollentuna        5
  2. Anthony A. Pettersson, Alströmer BBFF, Alingsås       11
  3. Joakim Jackson, MM Sports Team, Göteborg      16
  4. Robin Elvin, SN Top Team, Stockholm     22
  5. Henrik Nilsson, Team Gumse Gym, Sollentuna       22
  6. Hafed Duji, Nordic Shape, Stockholm        28
    7. Ahmed Sobeh, MM Sports Team, Göteborg      35
    8. Bakr Ibrahim, Team Gymkostbutiken, Köping      40
    9. Achour Younan, Team AJElit Jönköping. Jönköping      48
    10. Adam Nyquist, Team Gymgrossisten Butik Göteborg      49
    11. Aman Hezareh-Nia, Team Tillskottsbolaget, Halmstad        53‌

 

Men’s Physique -180 cm‌

  1. Waldemar Gustavsson Ek, Team Gymgrossisten Rising Stars   7
  2. Yousef Babar, Team AlphaOmega, Sollentuna     8
  3. Marcus Udd, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg      17
  4. Christian Egner, Norge        20
  5. Mattias Hultberg, Team Proteinexperten, Norrköping     24
  6. Markus Svensson, MM Sports Team, Göteborg     29
    7. Adam Mittjas, Team Krafta, Grödinge       35
    8. Diego Reinoso, Team ITK Fitness, Stockholm      37
    9. Simon Olsson, Team JF Athletes, Malmö       45
    10. Alexandro Ersson, Exhale Gym, Göteborg       51
    11. Kristoffer Andersson, MM Sports Team, Göteborg      54‌

 

Men’s Physique -180 cm‌

  1. Joakim Svensson, Team Black Madness, Hägersten       9
  2. Jussi Ojakangas, Team Fairing, Järfälla      11
  3. Omar Eljardali, MM Sports Team, Göteborg      15
  4. Mikael Pettersson, Bodyfight, Göteborg      20
  5. Richard Susaeg, Team Svensk Sport Nutrition, Stockholm    20
  6. Jesper Carlson, Team Sisu Nutrition, Stockholm      30
    7. Mattias Åkerman, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg       40
    7. Daniel Borgström, Team Shapebysharam, Alingsås       40
    9. Per Söderberg, Team CR8, Gällivare        44
    10. Anton Nyborg, SN Top Team, Stockholm       45
    11. Andreas Persson, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg      58
    11. Alexander Lumphé, MM Sports Team, Göteborg      58
    13. Nicklas Hermansson, Team Train4Cambodia, Sundsvall     61
    14. Viktor Ström, MM Sports Team, Göteborg      67
    15. Stefan Emmertz, Team Palmell, Hägersten       71‌

 

Men’s Physique Overall‌

  1. Waldemar Gustavsson Ek, Team Gymgrossisten Rising Stars        7

 

SÖNDAG 16 OKTOBER

Athletic Fitness, damer – öppen klass‌

  1. Michaela Augustsson, Body Science Team, Göteborg      5
  2. Susanne Soydan, Norge        8
  3. Joanne Kadir, Lynx Multisport Team, Göteborg       14
  4. Caroline Lundberg, MM Sports Team, Göteborg       18
  5. Josefine Sidnor, Team Focus on Fitness, Skurup       19
  6. Silje Björnstad, Norge      19
    7. Ingrid Lyttkens, Örsundsbro Styrketräningsklubb, Örsundsbro      28‌

Athletic Fitness -180 cm‌

  1. Waldemar Gustafsson-EK, Team Gymgrossisten Rising Stars       5
  2. Ali Samet, Body Science Team, Göteborg        8
  3. Dennis Andersson, Gladius Gym, Halmstad       10
  4. Christian Egner, Norge         19
  5. Patrik Tall, MM Sports Team, Göteborg       21
  6. Joakim Jackson, MM Sports Team, Göteborg       22
    7. Dariush Mehmia, Nordic Shape, Stockholm       21
    7. Filip Henningsson, Team Boxen, Umeå       21
    9. Daniel Olsson, Team Hypernova, Kristinehamn      24
    10. Roger Damon, Body Science Team, Göteborg       30
    11. Ramsay Kinghorn, Team Hypernova, Kristinehamn      31‌

Athletic Fitness +180 cm‌

  1. Roman Hassas, Body Science Team, Göteborg        6
  2. Tobias Bentzer, Body Science Team, Göteborg        10
  3. Niklas Nilsson, Team Muskelbygget, Vimmerby        11
  4. Viktor Andersson, Team Sportkost, Strömstad        12
  5. Simon More, Body Science Team, Göteborg        20
  6. Joakim Åhsberg, Fitnessguru, Stockholm        24

 

Bodybuilding -85 kg‌

  1. Calvin Keyser-Allen, Team Tyngre, Hammarbyhöjden       25
  2. Patrik Strömma, Team Ironsport, Västerås       29
  3. Abbe Benaouda, Nordic Shape, Stockholm       41
  4. Mikael Andersson, Team Tillskottsbolaget, Halmstad       58
  5. Mojtaba Nourizad, Team ITK Fitness, Stockholm         69
  6. John Henricsson, SN Top Team, Stockholm          89

 

Bodybuilding +85 kg‌

  1. Patrick Monga, Pro Gym BBK, Stockholm        15
  2. Lars Östling, Team XXXL-Sweden, Göteborg          30
  3. Luqas Fogelberg, Team JF Athetes, Malmö        45
  4. Tobias Nilsson, Nordic Shape, Stockholm       59
  5. Omar Hekmat, MM Sports Team, Göteborg          77
  6. Viktor Källberg, Team Swedish Supplements, Partille       88
    7.‌ Nibras Al Delemi, Team Superior14 Sweden, Falköping     34
    8. Jonas Engback, Delta Gym, Stockholm      40‌

 

Bodybuilding Overall‌

  1. Patrick Monga, Pro Gym BBK, Stockholm                                  5

 

Bäste Posör, Bodybuilding‌

  1. Patrick Monga, Pro Gym BBK, Stockholm

 

Bodybuilding Par‌

  1. Frida Fallden & Patrik Strömma / Tempo Training & Team Ironsport       15
  2. Ingrid & Dennis Johansson, Team In Shape     30

 

Bikini Fitness, junior -166 cm‌

  1. Sara Kinnvik, Team Swedish Supplements, Partille        6
  2. Louise Gynnerstedt, Team AlphaOmega, Sollentuna          10
  3. Julia Eliasson, Team Gymgrossisten Rising Stars, Stockholm       16
  4. Isabell Kuz, Team Edererathletes, Solna       21
  5. Therese Ranch, MM Sports Team, Göteborg       24
  6. Elin Nordström, Ren Styrka, Falköping       30
    7. Malin Jansson Zuber, Delta Gym, Stockholm        39
    8. Rebecca Lundgren, Team JF Athletes, Malmö         39
    9. Gaia Ernald, Athletes by Melin, Nacka         43
    10. Agnes Larsson Prata, Team Fitnesslife Sweden, Stockholm      46‌

 

Bikini Fitness, junior +166 cm‌

  1. Ellen Nielsen, MM Sports Team, Göteborg         6
  2. Amanda Ledin, Team Trifinity, Bomhus          10
  3. Evelina Lie, MM Sports Team, Göteborg          20
  4. Kristin Eriksson, Fitnessguru, Stockholm          21
  5. Amanda Lidström, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg         23
  6. Elin Steiner, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg        25

 

Bikini Fitness, junior Overall‌

  1. Sara Kinnvik, Team Swedish Supplements, Partille       5

Bikini Fitness -163 cm‌

  1. Sandra Solaric, Team Better Bodies, Stockholm        5
  2. Zabina Roos, Team Rise Above, Eskilstuna          12
  3. Elizabeta Masic, BMR Sports Nutrition, Helsingborg         15
  4. Jeanett Nesse, Norge           23
  5. Therese Ranch, MM Sports Team, Göteborg        24
  6. Isabell Kuz, Team Edererathletes, Solna         27
    7. Eva Sederholm, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg     35
    8. Maria Holm, Team Trifinity, Bomhus       36
    9. Kamontip Jantaduang, Team Ironsport, Västerås       45
    10. Zara Granberg, MM Sports Team, Göteborg        51
    11. Kristin Liljesand, Team Golden Physique, Göteborg       55
    12. Rebecca Lundgren, Team JF Athletes, Malmö            61
    13. Malin Jansson Zuber, BMR Sports Nutrition, Helsingborg       64
    14. Gaia Ernald, Athletes by Melin, Nacka        66
    15. Agnes Larsson Prata, Team Fitnesslife Sweden, Stockholm       73
    16. Ingrid Lyttkens, Örsundsbro Styrketräningsklubb, Örsundsbro       opl‌ .‌

 

Bikini Fitness -168 cm‌

  1. Agne Kiviselg, Estland         8
  2. Sara Kinnvik, Team Swedish Supplements, Partille        15
  3. Louise Gynnerstedt, Team AlphaOmega, Sollentuna       16
  4. Jessica Jonsson, Team Workout Empire, Söderhamn        16
  5. Josefin Brander, GnestaGym, Gnesta         24
  6. Sara Thorné, Team Proteinbolaget, Karlskoga       27
    7. Aline Bonneau, Team Fitness By Aspen, Halmstad         39
    8. Lina Åström, Tempo Training, Västerås         41
    9. Julia Eliasson, Team Gymgrossisten Rising Stars, Stockholm        43
    9. Malin Ekberg, Team Ironsport, Västerås       43
    11. Sandra Nilsson, Fitnessguru, Stockholm      60
    12. Julia Friberg, AL Coaching, Jönköping       62
    13. Martina Andersson, Team Fitness By Aspen, Halmstad       65
    14. Caroline Pineda, Team ITK Fitness, Stockholm         68
    15. Johanna Paulsson, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg     71
    16. Elin Steiner, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg        opl.
    16. Jenny Jonsson, Team Fairing, Järfälla        opl.
    18. Elin Nordström, Ren Styrka, Falköping      opl.‌

Bikini Fitness -171 cm‌

  1. Angelina Lindgren, Team Forever Fit By Better Bodies, Stockholm        5
  2. Elin Lund, Team Fitness By Aspen, Halmstad       11
  3. Olga Isaksson, Team Fairing, Järfälla           18
  4. Kristin Eriksson, Fitnessguru, Stockholm               20
  5. Jenny Andersson, Team Muscle.se, Linköping           22

 

Bikini Fitness +171 cm‌

  1. Linnea Byström, Body Science Team, Göteborg       11
  2. Marie Månsson, X-act Gym, Löddeköpinge        12
  3. Amanda Larsson, BMR Sports Nutrition, Helsingborg       14
  4. Ellen Nielsen, MM Sports Team, Göteborg       15
  5. Amanda Ledin, Team Trifinity, Bomhus       24
  6. Inga Grether, Team Fitness By Aspen, Halmstad      30
    7. Caroline Samuelsson, Team Elit Nutrition, Malmö      38
    8. Evelina Lie, MM Sports Team, Göteborg        40
    9. Amanda Lidström, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg      44
    10. Kristina Tsasovskih, Estland       50
    11. Camilla Rosen, TC Strong by Sweden, Lidköping      54
    12. Jannike Lehtonen Andersson, Athletes by Melin, Nacka      64
    13. Alexandra Scillasdotter, MM Sports Team, Göteborg      65
    13. Ninette Bark Cronlund, Trosa Atletik, Trosa      65‌

 

Bikini Fitness Overall‌

  1. Sandra Solaric, Team Better Bodies, Stockholm                                                        6

 

 

 

Huvuddomare:‌ Kenneth Johansson
Assisterande huvuddomare:‌ Benny Fencker
Sekretariat:‌ Eva Johansson & Jörgen Nilsson
Domare:‌ Carina Isaksson, Susanne Johansson, Helena Hjort, Jonni Durlind, Richard Bjuvhage, Dimitri Skarmoutsos, Mikael Bergström & Clas Enstedt
Speaker:‌ Fredrik Age
DJ:‌ Herkules Hall
Backstage:‌ Eddie Bergkvist & Josef Eriksson
Arrangör:‌ Team Tyngre

Bilder hittar du här.
Atleter i kursiv stil nådde ej final. 


RESULTAT TYNGRE TANGO – LÖRDAGEN 15 OKTOBER

  1. Bjork Odinsdottir & Blaine McConnell – 570
  2. Emma Rosengren & Viktor Långsved – 560
  3. Amanda Frändén & Alexander Elebro – 540
  4. Mikaela Norman & David Shorunke – 504
  5. Karin Dike & David Borgstrand – 323 (CUT)
  6. Camilla Salomonsson Hellman & Numi Katrinarsson – 321 (CUT)
  7. Maria Abrahamsson Molgaard & Calvin Keyser-Allen – 300 (CUT)
  8. Andrea Berggren & Jonas Olsson – 297 (CUT)
  9. Hanna Moisander & Oscar Andersson – 284 (CUT)