Vad är ett optimalt proteinintag?

Hur mycket protein behöver vi egentligen – och hur tar forskarna reda på det? Jacob och Wille reder ut skillnaden mellan minimala och optimala nivåer, vad ”villhöver” innebär och hur behoven kan variera beroende på träningsmängd, mål och hälsa.

Vad är ett optimalt proteinintag

Jacob och Wille diskuterar denna vecka hur man försöker ta reda på människors proteinbehov. I det här avsnittet får du först lära dig hur man går till rent forskningsmässigt för att få fram de olika värden för rekommenderat intag om du kan läsa överallt. Vad är det till exempel för skillnad på uppskattat genomsnittligt behov och rekommenderat dagligt intag? Och vilken osäkerhet finns det kring de värden som används idag?

Vi kommer också in på skillnaden mellan det minimala intag som krävs för att man ska kunna må okej rent hälsomässigt och det intag som kanske är mer optimalt för god hälsa. Det finns också möjligen en skillnad på vad som är optimalt om du vill vara i ett anabolt tillstånd där du bygger på dig mer fettfri massa och vad som kanske är mest optimalt om du siktar på att leva länge. Här introducerar Wille också ”villhöver” behovet för protein.

Till sist diskuterar vi också eventuella konsekvenser när det gäller optimalt proteinintag för personer med större träningsmängd och mer muskelmassa än de flesta.

Avsnittet utgår mycket ifrån information i artikeln The indicator amino acid oxidation (IAAO) technique: a novel approach to assess protein intakes that maximize whole-body protein anabolism.

På Tyngre Träningssnacks instagram kan du hitta bilder relaterat till detta och tidigare avsnitt.

Hålltider

  • (00:00:00) Introsnack - Jacob har spelat fotboll med gamla legender
  • (00:08:11) Introsnack - Willes liv har återgått till det vanliga igen
  • (00:09:46) Hur mäter vi proteinbehov och vad är ett optimalt proteinintag?
  • (00:13:25) Det finns en hel del missförstånd kring vad kroppen gör med protein
  • (00:16:11) Metoder för att mäta olika typer av proteinbehov
  • (00:16:38) Studier på människors kvävebalans för att uppskatta minimalt intag för hälsa
  • (00:25:58) Vi är mer intresserade av optimala nivåer än minimala för att överleva
  • (00:31:18) Nyare metod som troligen mer mäter gränsen för maximalt anabolt intag
  • (00:31:52) Förklaring av vad en isotop är för någonting
  • (00:39:50) Antaganden när man använder metoder för oxidation
  • (00:42:01) IAAO metoden för att uppskatta villhöver
  • (00:45:46) Eventuella problem med IAAO metoden
  • (00:53:54) Vad är rekommenderad gräns för de som vill bygga muskler?
  • (01:03:01) Maximal nivå för anabolism kanske inte är bra för hälsan på sikt
  • (01:03:21) Vad händer med proteinbehovet under en träningsdag?
  • (01:09:32) Vilken roll har optimalt proteinintag vs lite suboptimalt på sikt?

Liknande podcasts
Vad är ett optimalt proteinintag?

Hur mycket protein behöver vi egentligen – och hur tar forskarna reda på det? Jacob och Wille reder ut skillnaden mellan minimala och optimala nivåer, vad ”villhöver” innebär och hur behoven kan variera beroende på träningsmängd, mål och hälsa.

13 aug. 2025

Vad vet vi kring individuella proteinbehov?

Jacob och Wille har frågestund där temat för dagen är protein i alla dess former.

9 juli 2025

Protein blir väldigt sällan till fettmassa

Jacob och Erik diskuterar två olika artiklar den här veckan. Först ut är en text i nyhetsbrevet FodFix som handlar om förändringar på FDA de senaste veckorna.

25 feb. 2025

Kosttillskott för hälsa

Som en fortsättning på förra veckans avsnitt där Jacob och Wille diskuterade kosttillskott för prestation så diskuteras nu kosttillskott för hälsa.

12 feb. 2025

Kollagen som kosttillskott – vad vet vi och vad lär vi få veta framöver?

Frågestund i Tyngre Träningssnack och Jacob och Wille diskuterar två olika frågor: Kollagen som tillskott och processat kött och hälsa.

13 sep. 2023

Personerna som låtsas som att de vet mer än alla andra

Sommartid och en därför lite extra trött panel börjar veckans avsnitt av Hälsoveckan by Tyngre med att väldigt kort förklara varför normaltid året runt hade varit att föredra.

28 mars 2023

Vilka sporter ska man ha provat innan man dör?

Wille och Jacob svarar på lyssnarfrågor in Tyngre Träningssnack. Det diskuteras bland annat olika metoder för att få progression på gymmet.

14 dec. 2022

Träning av andningsmusklerna för konditionsidrottare

Frågestund i Tyngre Träningssnack där fokus ligger på träning av andningsmusklerna. Hur det går till, vad det gör och vilka effekterna blir.

2 nov. 2022

Gå ner i vikt – med kommersiella program eller att bara försöka själv?

Vi diskuterar en artikel kring protein från Expressen samt en ny studie om att gå ner i vikt på egen hand kontra med hjälp av Viktväktarna.

6 sep. 2022

En introduktion kring protein med extra fokus på protein vid träning

Protein är ämnet för dagen i veckans Hälsoveckan by Tyngre. Linnea Bärebring ersätts i det här avsnittet med dietist Filip Wattström.

16 aug. 2022

Går det att gå ner i vikt under klimakteriet?

Frågelåda i Hälsoveckan by Tyngre. Du får bland annat veta hur forskningen ser ut kring protein och muskelbyggande och mycket mer.

2 aug. 2022

Frågestund med Jacob och Wille

Jacob och Wille svarar på lyssnarfrågor och filosoferar kring olika typer av bias i veckans avsnitt av Tyngre Träningssnack.

20 juli 2022

Proteinbak med Fanny Roethlisberger

Möt den inspirerande och superkompetenta matkreatören Fanny Roethlisberger.

21 feb. 2022

Hur vet man om man har återhämtat sig efter ett träningspass?

I veckans avsnitt diskuterar vi flera lyssnarfrågor. Det blir bland annat en diskussion kring hur man vet om man återhämtar sig tillräckligt mellan olika träningspass och mer på lång sikt.

19 jan. 2022

Varför det oftast inte bara räcker med djurstudier

Willam Apro är tillbaka som gäst i podden för att berätta om sin egen forskning kring hur aminosyror påverkar proteinsyntesen och om låga muskelglykogennivåer har någon inverkan på proteinsyntesen.

1 dec. 2021

Är Beep-testet ett bra konditionstest?

Vad skiljer olika konditionstest mot varandra?

14 apr. 2021

Protein och kolhydrater vid träning

Gudiol och Valkeaoja diskuterar proteinsyntes och kolhydratsuppladdning.

31 mars 2021

Är det farligt att äta för mycket protein?

I veckans avsnitt av tyngredietistpodden besvaras lyssnarfrågor.

15 nov. 2020

Hur kan man börja med tyngdlyftning utan hjälp från en klubb?

Gudiol och Valkeaoja svarar på lyssnarfrågor i Tyngre Träningssnack.

15 juli 2020

Är proteinintag och kaloriintag lika viktigt på vilodagarna?

Gudiol och Wille svarar på lyssnarfrågor i detta avsnittet av Tyngre Träningssnack.

25 mars 2020

Omega-3 för hjärthälsan och är snabbt protein bättre än långsamt?

Tyngre Rubriker diskuterar kosttillskott, snabba maratonlopp och effekterna av hård träning på psyket.

15 okt. 2019

Är våra hjärtan evolutionärt anpassade för mycket lågintensiv fysisk aktivitet?

Varför en gorillas hjärta är mer likt en linebackers än en konditionsidrottares.

1 okt. 2019

Proteinsyntesen, proteinnedbrytning och aminosyror

Vad styr proteinsyntesen och varför är det så svårt att mäta proteinnedbrytning? Vill vi verkligen minimera proteinsyntesen? Och vad spelar laktat för roll på hur muskeln svarar på träning? Allt det och mer därtill diskuteras i veckans avsnitt av Tyngre Träningssnack.

1 feb. 2017

Proteinsnack med Jacob Gudiol i Tyngre Radio

Han är tillbaka: Missa inte när Gudiol gästar Tyngre Radio och lägger ut texten om allt från proteinpulser till skitövningar på gymmet!

18 feb. 2015