Proteinrikt bananbröd med choklad
Cassandra Klemm
FRI FRAKT FRÅN 500 SEK
T-SHIRT PÅ KÖPET FRÅN 1 500 SEK
5000+ OMDÖMEN TRUSTPILOT
750g
169 SEK
Lägsta priset de senaste 30 dagarna: 169 SEK
Läs 11 omdömen

Beskrivning
Redo för en uppdatering? Nu tar vi vårt veganska protein till nästa nivå med ärtprotein av högsta klass, som får chokladkola-smaken att sjunga på riktigt!
När vi döpte vårt företag till Tyngre var tanken att det skulle representera en förändring. Oavsett hur lätt eller tungt man lyfter, vill man alltid lyfta lite tyngre än igår. Det är förbättringen som är central.
På samma sätt har vi alltid resonerat med våra produkter: Det finns ingen produkt som är färdig – det är bara den bästa version vi kan göra för tillfället. Så fort vi ser minsta lucka att förbättra funktion, konsistens, smak eller något annat, gör vi helt enkelt om receptet.
När vi tog fram vårt veganska protein från början hittade vi inget ärtprotein av tillräckligt hög klass – allt hade helt enkelt en lätt bismak av ärta. Och eftersom vi alltid resonerat att vi inte tänker släppa något halvgott, med ursäkten att produkten är vegansk, fick vi helt enkelt välja ett annat spår.
Tills nu. Äntligen har ärtproteinet nått till en nivå där det inte bara är lika gott som andra veganska proteinkällor, utan godare. Och när vi nu gjorde om vår veganska chokladkola jublade testpanelen. Vi hoppas du också ska göra det!
Produktinformation
| Näringsvärde | Per 100g | Per Portion (30g) |
|---|---|---|
| Energi | 1641 kJ/392 kcal | 492 kJ/118 kcal |
| Fett | 8,8 g | 2,6 g |
| varav mättat fett | 2,0 g | 0,6 g |
| Kolhydrat | 3,4 g | 1,0 g |
| varav sockerarter | 0,6 g | 0,2 g |
| Protein | 73 g | 22 g |
| Salt | 1,4 g | 0,41 g |
Ingredienser
Ärtproteinisolat (89%), fettreducerat kakaopulver (7%), aromer, salt, sötningsmedel (aspartam*, acesulfam-K). *Innehåller en källa till fenylalanin.
Ärtproteinpulver med smak av chokladkola. Innehåller sötningsmedel. Protein bidrar till att öka muskelmassan. Vi rekommenderar en varierad och balanserad kost och hälsosam livsstil. Shake: Blanda 1 dl pulver (ca 30 g) med 3 dl kallt vatten eller valfri växtbaserad dryck. Förvaring: Förvaras torrt i rumstemperatur. Konsumentkontakt: [email protected] - www.tyngre.se Tillverkat i Sverige för Tyngre Distribution AB
Allergi
Innehåller: Ärtprotein
Receptidéer
Liknande produkter
Senaste artiklarna
Tre eller sex måltider per dag – vad är bäst för kroppen?
Debatten om hur ofta vi bör äta är het på sociala medier – men vad säger egentligen forskningen om tre kontra sex måltider om dagen, och spelar måltidsfrekvensen någon verklig roll för hälsa och kroppssammansättning?
Jacob Gudiol
11 feb. 2026
Det är som att valla katter
Alla som ägnar livet åt att bli bra på sin idrott kastar längtansfulla blickar mot Idrottsgalan. Det finns dock en del villkor för att vara med där, och det är inte bara prestation.
Anders Axklo
6 feb. 2026
Gladiatorerna hade inte funkat idag
Det är paradoxalt nog delvis tack vare att Gladiatorerna var en sådan exempellös framgång som det inte hade fungerat idag. Axklo förklarar varför.
Anders Axklo
30 jan. 2026
Det är skillnad vem som bjuder
Lever man i kontakt med träningsvärlden så blir man ofrånkomligen nu och då på olika sätt bjuden till olika träningsformer. Det ska man generellt tacka ja till, även om det kan låta lite olika beroende på vem som bjuder
Anders Axklo
23 jan. 2026