Gå till huvudinnehåll
Fri frakt från 500 SEK5000+ omdömen på Trustpilot

Proteinrika dammsugare med citronsmak

De här proteinrika dammsugarna med frisk citronsmak är gjorda med både Tyngres Vassle Solmogna citroner samt Kasein Solmogna citroner för en len konsistens, härlig smak och ett högt proteininnehåll. Ett gott recept som passar perfekt när du vill njuta av en klassisk kondisfavorit i en proteinrik version.

Näringsvärde (per portion)

Energi87 kcal
Protein9 g
Kolhydrater6 g
Fett4 g

Ingredienser

8 Portioner, Proteinrika dammsugare med citronsmak

Marsipan

1 st äggvita
15 mandelmjöl
15 kokosmjöl
30 vassle solmogna citroner
1 nypa majsstärkelse (för kavling)

Fyllning

60 g kvarg
40 g kasein solmogna citroner
20 havremjöl
10 sötströ

Topping

30 g mörk choklad

Gör så här

1

Börja med att röra ihop ingredienserna till marsipanen i en skål med hjälp av en gaffel tills det går ihop till en smuligare smet. Knåda med händerna och rulla ihop till en bulle och låt stå en stund medan du gör fyllningen.

2

I en separat skål blandar du ihop alla torra ingredienser till fyllningen.

3

Tillsätt kvarg och rör ihop tills du får en kladdig smet.

4

Kavla nu ut marsipanen mellan ett bakplåtspapper, pudra med lite majsstärkelse så att det inte fastnar i pappret. Skär sedan i två rektanglar.

5

Bred nu på fyllningen och rulla ihop. Ställ sedan in i frysen en stund för enklare hantering medan du förbereder chokladen.

6

Smält nu försiktigt chokladen i ett vattenbad.

7

Skär rullarna i åtta bitar och doppa ändarna i den smälta chokladen och låt stelna helt innan servering.