UPPDATERAD DEN 5 MAJ

RESULTAT TYNGRE CLASSIC, LÖRDAG DEN 2 MAJ‌

Women’s Physique, öppen klass‌

  1. Eva Lagerhorn Blom, Team Gymkostbutiken, Köping – 26 p
  2. Marina Bergquist, Hammer Team, Hässleholm – 29 p
  3. Tiva Angeli, Delta Gym, Stockholm – 35 p
  4. Jenny Spång, Team Palmell, Hägersten – 60 p
  5. Hanna Lönegren, Team PB, Upplands Väsby – 75 p

Classic Bodybuilding, -180 cm‌

  1. Robert Berg, Team Tyngre, Johanneshov – 27 p
  2. Rickard Hagman, MM Sports Team, Västra Frölunda – 33 p
  3. Aimen Youssef Hayoun, Nordic Shape, Sollentuna – 34 p
  4. Calle Bolund, Team Tyngre, Johanneshov – 64 p
  5. Pierre Ericsson, BMR Sports Nutrition, Helsingborg – 71 p
  6. Andreas Hübinette, Team Palmell, Hägersten – 86 p
    7. Jonas Mann, Team Tyngre. Johannneshov – 38 p‌
    8. Andreas Malm, Team body nutrition, Jönköping – 40 p‌
    9. Abdulrahim Sudi, TK1 one Pro Fitness Team, Kristinehamn – 43 p‌
    10. Mattias Öhlén, Swedish Supplements, Partille – 45 p‌
    11. Kristoffer Hellström Team Gym22, Borlänge – 59 p‌
    12. Toni Enlin Team Gymmet, Luleå – 61 p‌
    13. Christopher Elvström, Nordic Shape, Sollentuna – 62 p‌
    14. Daniel Sundin, Team Gymgrossiosten Butik, Göteborg – 68 p‌
    15. Henrik Borsgård, MM Sports Team, Göteborg – 75 p‌

Classic Bodybuilding +180 cm‌

  1. Fredrik Ström, Team Ironworks Gym, Sundsvall – 19 p
  2. Sam Mikaelsson, Team Gymgrossisten Elite, Stockholm – 33 p
  3. Linus Carlén, Team Tyngre, Johanneshov – 40 p
  4. Peter Jönsson, SN Top Team, Stockholm – 66 p
  5. Henrik Pantzar, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg – 76 p
  6. Henrik Kjellsson, Team Ironhouse, Trollhättan – 80 p
    7. Sebastian Thunström, Pro Gym BBK, Stockholm – 40 p‌
    8. Lars Fairing, Team Fairing, Järfälla – 41 p‌
    9. Göran Björk, Team hälsostudion, Gävle – 42 p‌
    10. Louis-Philippe Rembry, Team Sportkost, Strömstad – 47 p‌
    11. Robert Engström, Team Gymmet, Luleå – 57 p‌
    12. Niklas Åkesson, L9 Fitness, Skurup – 60 p‌
    13. Mattias Lennholm, Team Proteinbutiken, Gävle – 65 p‌
    14. Rikard Zaar, Team Gumse Gym, Sollentuna – 69 p‌

Overallsegrare Classic Bodybuilding‌ : Fredrik Ström

Pris till Bäste Posör‌ : Linus Carlén

Bodybuilding, öppen klass‌

  1. Mikael Hancic, Team Better Bodies, Stockholm – 21 p
  2. Lars Östling, Team XXXL – Sweden, Kållered – 36 p
  3. Fredrik Spång, Team Palmell, Hägersten – 54 p
  4. Reza Charlie, Nordic Shape. Sollentuna – 55 p
  5. Jan Nordlund, Team Ironsport, Västerås – 59 p
  6. Mikael Gumse, Team Gumse Gym, Sollentuna – 87 p
    7. John Henricson, SN Top Team, Stockholm – 34 p‌
    8. Sammy Zabel, Delta Gym, Stockholm – 39 p‌
    9. Jimmy Wallin, Ederer Athletes, Solna – 42 p‌

Body Fitness, -163 cm
1. Åsa Hällstorp, Team Gumse Gym. Sollentuna – 5 p

  1. Anna Norberg, Tillskottet Borlänge – 10 p
  2. Juliet Özgun, Tempo Training, Västerås – 17 p
  3. Linnea Davis, Team Diamond Fitness,Vaggeryd – 18 p
  4. Elaine Blückert, Team Proteinbutiken, Gävle – 25 p
  5. Joan Söderberg, SN Top Team, Stockholm – 30 p

Body Fitness, -168 cm‌

  1. Cecilia Benjaminson, Team Better Bodies. Stockholm – 5 p  
  2. Ulrika Thunberg, team gym 22 – 10 p  
  3. Marie Mattsson, Team Muscle.se, Linköping – 16 p  
  4. Frida Fallden, Tempo Training, Västerås – 18 p  
  5. Sussi Corell, Team Gumse Gym. Sollentuna – 26 p  
  6. Pernilla Berglund, Team Proteinbutiken, Gävle – 29 p  
    7.‌ Ingrid Johansson, Team In Shape, Uppsala – 39 p‌
    8. Jenny Fälth, Fitnesss by Sweden, Vetlanda – 39 p‌
    9. Maja Johansson, MM Sports Team, Göteborg – 42 p‌
    10. Mikaela Edhborg, Team Diamond Fitness, Vaggeryd – 49 p‌

Body Fitness, +168 cm‌

  1. Therese Berglund, One more Rep, Umeå – 5 p
  2. Jozeffa Alajahji, Nordic Shape, Sollentuna – 13 p  
  3. Klara Sjölund, Team iGym, Alingsås – 15 p  
  4. Erika Sjöberg, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg – 20 p  
  5. Maria Johnson,Team Back2Basic, Halmstad – 21 p  
  6. Camilla Gennel Rosen, TC Strong by Sweden, Lidköping – 30 p  
    7. Josefin Kardell, MM Sports Team. Göteborg – 35 p‌
    8. Linda Jansson, Team Keto, Halmstad – 40 p‌
    9. Michaela Svangren, Ederer Athletes, Solna – 45 p‌
    10. Sofia Hjerpe, Ederer Athletes, Solna – 46 p‌
    11. Carina Roeck Hansen, MM Sports Team, Göteborg – 55 p‌
    12. Sarah Jelving, MM Sports Team, Göteborg – 61 p‌
    13. Madeleine Wallberg, Team JHV, Lidköping – 66 p‌
    14. Susanna Eriksson, Mts Motionscenter, Avesta – 71 p‌
    15. Lotta Kangro, Örebro Kraftsportklubb – 71 p‌  

**Overallsegrare Body Fitness‌ : Åsa Hällstorp‌

‌**

**RESULTAT TYNGRE CLASSIC, SÖNDAG DEN 3 MAJ‌

Athletic Fitness, damer, öppen klass‌**

  1. Amanda Almroth, Team Gymgrossisten Elite, Stockholm – 3 p
  2. Emma-Lisa Lindblad, Team PB, Upplands Väsby – 6 p
  3. Nadine Yosef, TEAmAET, Stockholm — 9 p
  4. Anna Österberg, Tempo Training, Västerås – 13 p
  5. Therese Holmgren, MM Sports Team, Västra Frölunda – 15 p
  6. Johanna Hasmats, MM Sports Team, Västra Frölunda – 17 p

Athletic Fitness -180 cm‌

  1. Rookie Westin, Team Boxen Umeå, Umeå – 6 p
  2. Patrik Tall, Team Body Nutrition, Jönköping – 7 p
  3. Robert Remning, Team Proteinexperten, Norrköping – 9 p
  4. Robin Ekström , TK1 One Pro Fitness Team, Kristinehamn – 11 p
  5. Roger Damon Olsson, MM Sports Team, Västra Frölunda – 12 p 
  6. Alexander Zillén, Team Elixir Fitness, NyKöping – 17 p
    7. John Larsson, Exhale Gym, Göteborg – 21 p‌

Athletic Fitness +180 cm‌

  1. Linus Grudd, Team Tyngre, Johanneshov – 4 p
  2. Eric Hedqvist, Team PB, Upplands Väsby – 6 p
  3. Ludwig Sterner, MM Sports Team, Västra Frölunda – 9 p
  4. Joakim Karlsson, Team Body&Fitness, Nora – 10 p
  5. Viktor Vidlund, Team Body&Fitness, Nora – 14 p

Men’s Physique -178 cm‌

  1. Birk Bodin Wigler, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg – 7 p
  2. Adrian Haddad, Team Titans, Uppsala – 12 p
  3. Nikola Rushiti, Team Proteinbutiken, Gävle – 19 p
  4. Daniel Djurdjevic, SN Top Team, Stockholm – 20 p
  5. Redir Nerway, Delta Gym, Stockholm – 21 p
  6. Erik Lindqvist, Team Tillskottsbolaget, Halmstad – 26 p
    7. Nesar Alkosay, Team Svenskt Kosttillskottk, Järfälla – 35 p‌
    8. Patrik Falkeborn, Team Gumse Gym, Sollentuna – 42 p‌
    9. Fredrik Söderberg, TEAmAET, Stockholm – 46 p‌
    10. Joaquim Forssén Leriaz, MM Sports Team, Göteborg – 49 p‌
    11. Julius Wallstedt, Team Stayfit, Arvidsjaur – 59 p‌
    12. Mohamed Aziz, Team Power, Eskilstuna – 61 p‌
    13. Ari Abdulla, TK1 one pro fitness team, Kristinehamn – 62 p‌
    14. Robin Elvin, SN Top Team, Stockholm – 65 p‌
    15. Hassan Nqila, BMR Sports Nutrition, Helsingborg – 69 p‌

Men’s Physique -182 cm‌

  1. Martin Montazeri, Nordic Shape, Sollentuna – 6 p
  2. Yusuf Babar, Nordic Shape, Sollentuna – 9 p
  3. Dusko Komso, Team Power Eskilstuna – 17 p
  4. Danijel Durlic, TK1 One Pro Fitness Team, Kristinehamn – 18 p
  5. Zakarias Rosberg, MM Sports Team, Västra Frölunda – 25 p
  6. Adam Mittjas, Team Krafta, Grödinge – 30 p
    7. Mohammad Hanif, AthleteWorld, Stockholm – 38 p‌
    8. Jim Gaines, BMR Sports Nutrition, Helsingborg – 41 p‌
    9. Filip Fransson, Team reFitness, Örebro – 42 p‌
    10. Richard Forslund, Team Power, Eskilstuna – 46 p‌
    11. Renato Susula, Haninge Hälsostudio, Jordbro – 55 p‌
    12. Max Svärd, MM Sports Team, Göteborg – 59 p‌
    13. Daniel Eriksson, SN Top Team, Stockholm – 65 p‌

Men’s Physique +182 cm‌

  1. Aso Ramazani, Ederer Athletes, Solna – 7 p
  2. Enes Sabanovic, Friskvårdshuset i Oskarshamn, Oskarshamn – 10 p
  3. Martin Edlund, Team Fitnessguru, Stockholm – 16 p
  4. Kenneth Enoksson, Team Palmell, Hägersten – 21 p
  5. Gabor Susula, MM Sports Team, Västra Frölunda – 24 p
  6. Modou Jallow, Team Iron Link, Uppsala – 27 p
    7. Jonas Norberg Samuelsson, Team Steel Nutrition — 37 p‌
    8. Dino Fetahagic, Ederer Athletes, Solna – 41 p‌
    9. David Axegren, MM Sports Team, Göterborg – 42 p‌
    10. Niklas Ekberg, Fitness by Sweden, Vetlanda – 48 p‌
    11. Kristian Eriksson, MM Sports Team, Göteborg – 57 p‌
    12. Andreas Larsson, MM Sports Team, Göteborg – 61 p‌
    13. Daniel Törnvall, MM Sports Team, Göteborg – 67 p‌
    14. Albert Brock, Team Sundkraft, Lund – 68 p‌
    15. Peter Stigsson, Team Proteinbutiken – 72 p‌


Overallsegrare Men’s Physique‌
: Martin Montazeri


Bikini Fitness -163 cm‌

  1. Kristin Winnergård, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg – 6 p
  2. Daniela Halas, MM Sports Team, Västra Frölunda – 12 p
  3. Diane Kureborn, MM Sports Team, Västra Frölunda – 17 p
  4. Zabina Roos, Team Ironsport, Västerås – 18 p
  5. Alexandra Söder, Delta Gym, Stockholm – 21 p
  6. Ida Bengtsson, AA ELIT TEAM, Malmö – 30 p
    7. Kristina Ladecka, Team Fitnessguru, Stockholm – 39 p‌
    8. Malin Johansson, MM Sports Team, Göteborg – 41 p‌
    9. Amanda Sörqvist, TC Strong by Sweden, Lidköping – 42 p‌
    10. Pernilla Heljelid, Fitness by Sweden, Vetlanda – 47 p‌
    11. Astrid Troillet Ahlbäck, SN Top Team, Stockholm – 58 p‌
    12. Marlene Salonen, Nordiskt Kosttillskott, Sundsvall – 58 p‌
    13. Amanda Cocian, MM Sports Team, Göteborg – 64 p‌
    14. Sara Olsson, MM Sports Team, Göteborg – 68 p‌
     

Bikini Fitness -168 cm‌

  1. Mathilda Elgholm, Team Forever Fit by Better Bodies, Stockholm – 10 p
  2. Zenna Gustafsson, MM Sports Team, Västra Frölunda – 14 p
  3. Sofia Törnblom, Team In Shape, Uppsala – 14 p
  4. Lina Spansk, Delta Gym, Stockholm – 16 p
  5. Hanna Wallerstig, Team Proteinbutiken, Gävle – 24
  6. Amanda Pettersson, Team Fitnesslife Sweden, Stockholm – 27 p
    7. Jessica Lindquist, MM Sports Team, Göteborg – 36 p‌
    8. Gabriella Sporrefält, MM Sports Team, Göteborg – 43 p‌
    9. Sofia Samuelsson, Team in Shape, Uppsala – 43 p‌
    10. Weronica Liljeroth, Team Gumse Gym, Sollentuna – 48 p‌
    11. Nathali Krafft, Team Gymmet, Luleå – 55 p‌
    12. Sara Höglander, MM Sports Team, Göteborg – 63 p‌
    13. Ida Johansson, MM Sports Team, Göteborg – 65 p‌
    14. Therese Olander, Proteinexperten, Norrköping – 67 p‌
     

Bikini Fitness +168 cm‌

  1. Sylvia Kruger, Gladius Gym, Halmstad – 10 p
  2. Jessica Holmström, Team Svenskt Kosttillskott, Järfälla – 14 p
  3. Lee Sheldon Huggler, Team Gymgrossisten Butik, Göteborg – 15 p
  4. Unni Lundblom Edman, Delta Gym, Stockholm – 19 p
  5. Madelen Ros, Team Justfit, Ludvika – 19 p
  6. Sofia Rosenström, Team Nutramino, Finspång – 25 p
    7. Lejla Cosovic, Najadens Fitness Center, Handen – 36 p‌
    8. Kristin Eriksson, Team Hälsobygget, Forshaga – 40 p‌
    9. Hanna Bladin, Team Muscle.se, Linköping – 41 p‌
    10. Mya Lindahl, SN Top Team, Stockholm – 46 p‌
    11. Jessica Tindholm, Team  Fairing Gym, Stockholm – 59 p‌
    12. Ellen Nielsen, MM Sports Team, Göteborg – 65 p‌
    13. Petra Ekenstierna, Ren Styrka av Mollstedt – 66 p‌
    14. Mikaela Karlsson, Markaryd Crossfit, Vittsjö – 67 p‌
    15. Caroline Mildh, Team Fairing, Järfälla – 69 p‌

Overallsegrare Bikini Fitness‌ : Sylvia Kruger
 
Redovisning av eliminerade atleter kommer inom kort.‌