Gå till huvudinnehåll
Fri frakt från 500 SEK5000+ omdömen på Trustpilot
Proteinrik saffranskladdkaka med apelsinfrosting bakmix saffranskladdkaka

Proteinrik saffranskladdkaka med apelsinfrosting

Proteinrik saffranskladdkaka med apelsinfrosting, det självklara valet för dig som vill imponera på gästerna men spara in på tiden! Denna juliga kladdkaka görs på vår bakmix saffranskladdkaka för att underlätta baket i julstressen. Toppa med apelsinfrosting för en fräsch touch!

Ingredienser

1 Portioner, Proteinrik saffranskladdkaka med apelsinfrosting

Saffranskladdkaka

250 g bakmix saffranskladdkaka
3 msk olja
2 dl mjölk

Frosting

150 g färskost light
1 msk sukrin melis (1-2 msk)
1 valfri mängd apelsinzest

Gör så här

1

Blanda 250 g (4,25 dl) kladdkakemix med 2 dl mellanmjölk och 3 msk olja i en bunke och rör till en jämn smet.

2

Smörj och mjöla en bakform (stor kaka ca 22 cm i diameter, små kakor ca 8 cm i diameter) eller klä formen med bakplåtspapper

3

Häll smeten i formen.

4

Grädda mitt i ugnen i 150°C i ca 15 minuter. Kakan är klar när kanten har stelnat men den fortfarande är mjuk och kletig i mitten. Tiden kan variera då alla ugnar gräddar olika. Tips! För bästa resultat låt kakan svalna i rumstemperatur eller kylskåp ca 30 minuter så den hinner sätta sig och bli lagom kladdig.

5

Gör nu frostingen: vispa ihop färskost med sukrin melis och smaksätt med apelsinzest efter smak.

6

När kladdkakan svalnat toppar du med frostingen och serverar direkt eller ställer in i kylen en stund.