
Kasein Gammaldags Vanilj
750g

En hemmagjord proteinbar med smak av semla, en riktigt klassiker i ny modern tappning för dig som är på språng eller bara sugen på något med en twist! Detta perfekta mellanmål (eller fika) görs på både vårt vassle kanelbulle samt kasein gammaldags vanilj och kommer inte göra någon besviken!
Näringsvärde (per portion)
Ingredienser
Botten
Fyllning
Topping
Börja med att göra fyllningen. Blanda ihop alla torra ingredienser först och tillsätt sedan lite vatten i taget tills du får en krämig men fast smet, ställ sedan åt sidan.
Placera ut ett bakplåtspapper med bordet.
Gör nu botten. Värm fibersirap på medelvärme tills den precis börjar bubbla, stäng av värmen och gå i med vassle direkt. Rör runt snabbt och krama ihop till en boll.
Lägg upp bollen på bakplåtspappret och börja forma till en längre rektangel. Jag brukar vika över bakplåtspappret och kavla/krama ut för ett jämnare resultat.
Lägg nu fyllningen ovanpå din botten och forma igen på samma sätt, med hjälp av bakplåtspappret.
Smält chokladen försiktigt. Pensla ett tunt lager på botten först och sätt ned på bakplåtspappret, låt stelna något. Pensla sedan resten av baren, använd gärna en liten kniv eller det du tycker fungerar bäst.
Låt stelna helt innan servering. Förvara i kyl eller frys!