Spelar fördelningen av proteinintaget över dagen någon roll?

Spelar det någon roll när du äter ditt protein – eller är det totala intaget över dagen det enda som betyder något?

Jacob Gudiol

Jag började intressera mig för idrottsnutrition för nästan precis 20 år sedan. Det var en tid då proteinpulverna smakade riktigt illa och det var också en stor hype kring EAA som tillskott här i Sverige medan det i USA av någon orsak mer blev BCAA som slog igenom stort.

Redan på den tiden var det också en del snack kring betydelsen av tajming. Både när det gäller att det skulle vara viktigt att inta protein direkt efter träningen och att det skulle finnas fördelar med att sprida ut proteinintaget över dagen på ett bra sätt.

Varje gång vi äter protein i tillräcklig mängd så får vi en liten topp i vår proteinsyntes som sen vanligen går ner igen efter några timmar. Framför allt de första studierna på protein efter styrketräning visade det här väldigt tydligt. Den här toppen på proteinsyntesen var även större direkt efter styrketräning och därför trodde man att ett intag direkt efter var väldigt viktigt.

Varje topp varade i några timmar så blev den naturliga tanken eller tron att man skulle kunna ha en högre proteinsyntes totalt sett över dagen om man fördelade dagens proteinintag jämnt mellan ett antal måltider, vanligen tre till fem stycken. De flesta människor äter vanligen betydligt mer protein till lunch och middag jämfört med frukost så här fanns en möjlighet till förbättring. Om nu hypotesen stämmer.

När jag och Wille startade vår podcast Tyngre Träningssnack var det här med tajming också ett av de första ämnena som vi diskuterade. Till vår hjälp då hade vi William Apro som gjort flera studier på protein, aminosyror och proteinsyntesen.

Redan då stod det klart att om när du äter protein har en effekt så borde den effekten vara liten. Kanske till och med så liten så det inte går att påvisa med den typen av träningsstudier som är vanliga idag där man tar kanske 30-40 personer och sen följer man dem i några få månader.

Men vi visste inte. Forskningen har så klart fortsatt genom åren och framför allt när det gäller tajmingen så har dess betydelse tonats ner mer och mer. Den där extra stora toppen är inte så tidskänslig som man först trodde. Jag upplever också att hypen kring det har minskat över tid även om du fortfarande kan se inlägg på sociala medier där sägs vara väldigt viktigt även idag.

Intresset för att sprida ut proteinintaget har ökat över tid

När det gäller frågan om det har någon betydelse hur man sprider ut dagens proteinintag så tycker jag inte det har kommit särskilt många studier som bidragit med mer kunskap kring idrottsnutrition. Det som däremot har hänt är att det har uppstått ett större intresse kring dess eventuella betydelse för alla människor. Förutom hypotesen om att ett mer jämnt proteinintag över dagen skulle vara fördelaktigt för muskelmassan så har man även adderat till andra möjliga positiva effekter.

Proteinrikare livsmedel tenderar att vara mer mättande livsmedel så ett större intag av protein vid alla måltider skulle kunna innebära fördelar för att hålla nere kaloriintaget. Mer protein över lag är också fördelaktigt när det gäller att försöka bibehålla fettfri massa medan man försöker gå ner i vikt och om du rekommenderar folk att äta en fullgod mängd protein vid varje måltid så kanske du ökar på deras totala proteinintag ”av sig själv”.

Det påstås också saker om protein och blodsockerkontroll och det stämmer att om du äter mer proteinrika livsmedel i början av måltiden eller om måltiden innehåller en större andel protein så blir vanligen blodsockret lite lägre vid måltiden. Att det i sig skulle vara av betydelse för annars friska människor är inget jag personligen tror på men det är i alla fall något som påstås ofta på sociala medier.

Så intresset av hur fördelningen av proteinintag påverkar oss både om allting annat förblir sig likt och om vi får det som råd har ökat på senare år. Och nu börjar det också komma studier som testar om det har någon betydelse (1).

Studie på jämnt proteinintag och viktnedgång för yngre vuxna kvinnor

Förra året kom det till exempel en studie där man lät yngre vuxna kvinnor mellan 20-44 år gå ner i vikt med två olika dietupplägg. Deltagarna delades slumpmässigt in i två olika grupper och sen fick de all sin mat levererad över 8 veckor. Energimängden och proteinmängden var den samma för grupperna men den ena gruppen fick mat där proteinintaget var jämnt fördelat mellan måltiderna medan den andra gruppen fick mat där proteinintaget var betydligt större till middagen. Och skillnaderna var ganska stora med vilket du kan se i diagrammet här under.

Den totala proteinmängden var låg i båda grupperna och uppgick bara till 90 gram per dag. Kvinnorna vägde från början lite drygt 90 kilo vilket innebär att de alltså låg precis under 1 gram protein per kilo kroppsvikt.

Dieten innebar också ett kaloriunderskott på 20 procent. Det här var inget exakt värde då man räknade ut det efter formler vilket innebär att några av deltagarna troligen fick ett mindre underskott medan andra fått ett större. Antalet deltagare i den här studien var knappt 70 stycken.

Deltagarna fick all maten levererad i åtta veckor. Efter det så bad man deltagarna följa samma form av diet i ytterligare åtta veckor. Det här innebär att studien på sätt och vis har studerat två olika saker. Under den första perioden när deltagarna fått all maten levererad så lär följsamheten ha varit betydligt bättre. Dels är deltagarna mer motiverade direkt i början av en studie, dels har de inte behövt tänka på vad de ska äta.

Under den andra perioden så blev situationen annorlunda. Deltagarna skulle nu fixa maten på egen hand samtidigt som de troligen också börjat känna av lite att de legat på ett kaloriunderskott i åtta veckor. Den första perioden var även målet att deltagarna skulle ligga på ett mindre kaloriunderskott medan de under den andra perioden fick äta så mycket kalorier som de själva ville.

Det är här är på sätt och vis två olika studier som följer på varandra och därför ska vi även titta på resultaten för varje period för sig själv.

Inga mätbara skillnader i resultat för grupperna

Trots den stora skillnaden i när deltagarna åt sitt protein så såg man ingen skillnad i fördelningen mellan tappad muskelmassa och fettmassa hos deltagarna i studien under de första åtta veckorna.

Här under kan du se hur stor andel av den totala viktförlusten som var förlust av fettfri massa hos deltagarna. En bättre viktnedgång som bevarar mer muskelmassa kommer att ha ett lägre värde här.

Om det hade varit viktigt att fördela proteinintaget mer jämnt över dagen så inga måltider innehåller ”för lite protein” så borde vi ha sett ett annat resultat här. Gruppen som fick en ojämn fördelning av proteinintag åt alltså här endast 10 respektive 15 gram protein till frukost och lunch.

När det gäller den faktiska viktnedgången så var där ingen statistiskt signifikant skillnad där heller. I absoluta tal skiljde det sig 0,6 kg till fördel för det jämnare proteinintaget men så små skillnader kan vara rent slump, resultatet var ju också icke signifikant.

När deltagarna skulle laga maten själva

De efterföljande åtta veckorna skulle som sagt kvinnorna fixa till maten på egen hand. Nu försvann också kalorimålen och deltagarna fick alltså välja mängden mat själv. Det som fanns kvar från den första perioden var att de skulle fortsätta att försöka följa proteinfördelningen över dagen.

De här förändringarna innebär att studien går lite mer från att studera vad som händer när ett råd följs på ett bra sätt till att studera vad som händer när man bara ger människor råd och följsamheten sedan blir väldigt varierande.

Effekterna av den här förändringen kan vi också se i studiens resultat. När det gäller viktförändring så fortsatte båda grupperna att tappa en del vikt.

När det gäller kroppssammansättningen under de sista åtta veckorna så visade resultatet på en fördel för rådet om att hålla en jämnare fördelning av proteinintaget. Då deltagarna uppenbarligen har börjat äta mer mat under den här perioden och fettfri massa inkluderar allting utom fettmassa så blir de här resultaten mer osäkra. Mycket av skillnaden kan bero på vätska och mängden mat i tarmarna.

Det du kan se är i alla fall att gruppen som fick rådet om att fördela proteinintaget jämnt över dagen faktiskt ökade lite i fettfri massa. Detta visar sig som en negativ procentsats i uträkningen (förlust av fettfri massa / förlust av vikt).

Samtidigt så tappade gruppen som skulle fördela proteinintaget ojämnt över dagen en betydligt större andel fettfri massa under den här andra perioden.

Som jag skrev ovan så är det här stökig data. Det finns till exempel ingen bra förklaring till varför gruppen som hade ett jämnt fördelat proteinintag ska ha fått bättre resultat när det gäller kroppssammansättning under den andra perioden jämfört med den första perioden. Om råden har följts på ett bra sätt.

Sen kan du så klart hitta på olika förklaringar till varför resultatet blev som det blev som kan låta möjliga men som det inte finns några belägg för. Till exempel att det är lättare i praktiken att äta bra när man ser till att få i sig lite mer protein vid varje måltid. Eller att deltagarna alla började äta mer protein när de fick äta fritt och att ett mer jämnt proteinintag får en betydelse på kroppssammansättningen när proteinintaget blir högre.

Men en annan lika möjlig förklaring är att det här bara är brus som uppstår på grund av osäkerhet i mätmetoderna.

Summering

Det är möjligt att fördelningen av protein över dagen faktiskt har en effekt på kroppssammansättningen som går utöver den effekt som bara ett tillräckligt proteinintag har. Men den här studien visar att om det finns en sådan effekt så är det liten och jämfört med betydelsen av att bara äta tillräckligt med protein så är den i princip betydelselös för de allra flesta.

Kvinnorna i den här studien styrketränade inte medan de gick ner i vikt och det totala proteinintaget över dagen var lågt. Så det var inte på något vis ett bra upplägg i fall målet är att minska på fettmassa samtidigt som man inte tappar muskelmassa. Kanske är det också så att om man försöker maximera den effekten så får fördelningen av proteinintaget en mer betydande effekt. Personligen tror jag dock inte det. Våra kroppar är robusta och kan hantera en hel del variation utan att det blir någon förändring i våra faktiska resultat eller hälsoeffekter.


Liknande artiklar
Att vilja påverka andra är fint

Axklo gör allt för att påverka sin omgivning, och alltid för att han tror att det är bättre på hans sätt

24 apr. 2026

Binder kreatin vätska & går man upp i vikt av kreatin?

Binder kreatin vätska och leder det till viktuppgång, eller är det bara en myt? Här reder vi ut vad som faktiskt händer i kroppen när du börjar med kreatin.

Viktor Söder

20 apr. 2026

Ibland måste man påminna sig

Hur osannolikt det än verkar så händer det att Axklo tvivlar på sig själv. När det händer så är det sällan någon annans fel.

Anders Axklo

17 apr. 2026

Kreatin & löpning – är kreatin bra vid löpträning?

Kreatin är ett av få kosttillskott som faktiskt fungerar, men betyder det att det automatiskt är bra även för löpare?

Viktor Söder

15 apr. 2026

Gå upp i vikt – så gör du för att öka vikten

Hur går man upp i vikt på rätt sätt? Här går vi igenom hur du skapar ett kaloriöverskott, vad du ska äta och hur du lägger upp det i praktiken för att öka i vikt och bygga mer muskelmassa.

Viktor Söder

14 apr. 2026

En deadline måste vara på riktigt

I skolan och i mediabranschen är en deadline på riktigt. I träningsvärlden är den oftast bara en bekväm lögn vi intalar oss själva för att orka kliva ur sängen. Axklo dekonstruerar motivationens största paradox.

Anders Axklo

10 apr. 2026

Vilket kreatin är bäst & vilket ska man välja?

Vilket kreatin är bäst och vad ska man egentligen välja? Här går vi igenom allt du behöver veta om kreatin – från olika former och effekt till dosering

Viktor Söder

10 apr. 2026

Varför påsk?

Axklo är förvisso vidlyftig i sitt leverne, men är förankrad i kristendomen. Så här till påsk kan det vara bra att förklara varför.

Anders Axklo

3 apr. 2026

Bäst proteinpulver för tjejer och kvinnor – vad ska du välja egentligen?

Behöver kvinnor ett särskilt proteinpulver? Här reder vi ut vad som faktiskt spelar roll och hur du väljer rätt utan att krångla till det.

Viktor Söder

2 apr. 2026

Mat med mycket protein och lite kalorier - bästa valen

Lista på livsmedel med högt protein och låga kalorier. Perfekt för viktnedgång, mättnad och muskelbevarande.

Viktor Söder

30 mars 2026

Bulk – allt du behöver veta om att bulka

Vill du veta hur man bulkar på rätt sätt? Här går vi igenom allt du behöver veta om bulkning – från kaloriöverskott och proteinintag till hur du bygger muskler utan att lägga på dig onödigt mycket fett.

Viktor Söder

27 mars 2026

Allt måste inte ursäktas

Axklo gör konstant val i livet som objektivt kan anses tveksamma. Här förklarar han varför han ändå inte ber om ursäkt.

Anders Axklo

27 mars 2026

Deff – allt du behöver veta om deffande

Att deffa handlar inte om magiska dieter eller specialupplägg – utan om att förstå kalorier, protein och träning och använda dem rätt över tid.

Viktor Söder

25 mars 2026

Jag tycker inget om sånt som andra vet

Att välja att tro på systemet i stället för vänners ensidiga berättelser är nödvändigt, om man ska kunna ha bristfälliga och mänskliga vänner. Man måste lyckligtvis inte hålla med folk för att tycka om dem.

Anders Axklo

20 mars 2026

Bot och bättring

Det råder inga tvivel om vad Leonardo Da Vinci åstadkommit för vår moderna civilisation, men hur mådde han egentligen på sin dödsbädd?

Anders Axklo

13 mars 2026

Varför högt kolesterol dödar folk i förtid

Att högt LDL-kolesterol är farligt är inte en myt utan en av de bäst dokumenterade riskfaktorerna för hjärt- och kärlsjukdom – och forskningen bakom den slutsatsen sträcker sig över mer än 100 år.

Jacob Gudiol

12 mars 2026

Bäst proteinpulver för muskeltillväxt

Vilket proteinpulver är egentligen bäst för muskeltillväxt – och spelar det ens någon roll? Här reder vi ut vad som faktiskt bygger muskler

Viktor Söder

12 mars 2026

Bäst proteinpulver för viktuppgång

Vad är egentligen det bästa proteinpulvret för viktuppgång – och behöver du ens en gainer för att bygga muskler, eller räcker vanligt proteinpulver?

Viktor Söder

10 mars 2026

Jag gör sällan mitt bästa

Axklo synar myten om att alla alltid tycks ha gjort sitt bästa, när vi vet att det väldigt sällan är det, och definitivt inte hela tiden.

Anders Axklo

6 mars 2026

Hur många måltider åt folk förr i tiden?

Många hävdar att vi är evolutionärt anpassade för att fasta – men vad vet vi egentligen om hur våra förfäder åt, och finns det något stöd för att längre perioder utan mat skulle vara mer “naturliga” eller hälsosamma?

Jacob Gudiol

5 mars 2026

Nattvasan 45 2026 Race Rapport

Från noll motivation och förstörda skidor till en oväntat stark prestation i målfållan – Daniel Dalerhult berättar om kaoset, krascherna och känslan under Nattvasan 45.

Daniel Dalerhult

3 mars 2026

Frågan vi inte ställer

Man kan använda AI som PT, men den kommer inte att svara på frågor du inte ställer. Axklo slår ett slag för att faktiskt använda en PT, men en som använder AI

Anders Axklo

27 feb. 2026

Det straffar sig i nästa led

Du kan flytta tiden ett arbete tar till nästa stadie av processen, men där kommer tidsåtgången troligtvis att växa. Axklo om vådan att skynda vidare

Anders Axklo

20 feb. 2026

Vilket proteinpulver är bäst för viktminskning

Vill du veta vilket proteinpulver som är bäst för viktminskning? Här förklarar vi vad som faktiskt avgör fettförlust, hur protein påverkar resultatet och vilket alternativ som ger mest protein per kalori

Viktor Söder

20 feb. 2026

Du hade varit klen på vikingatiden också

Visst är det fränt att drömma om sig själv på vikingatiden, men det finns mycket som talar för att du hade varit död då.

Anders Axklo

13 feb. 2026

Tre eller sex måltider per dag – vad är bäst för kroppen?

Debatten om hur ofta vi bör äta är het på sociala medier – men vad säger egentligen forskningen om tre kontra sex måltider om dagen, och spelar måltidsfrekvensen någon verklig roll för hälsa och kroppssammansättning?

Jacob Gudiol

11 feb. 2026

Det är som att valla katter

Alla som ägnar livet åt att bli bra på sin idrott kastar längtansfulla blickar mot Idrottsgalan. Det finns dock en del villkor för att vara med där, och det är inte bara prestation.

Anders Axklo

6 feb. 2026

Gladiatorerna hade inte funkat idag

Det är paradoxalt nog delvis tack vare att Gladiatorerna var en sådan exempellös framgång som det inte hade fungerat idag. Axklo förklarar varför.

Anders Axklo

30 jan. 2026

Det är skillnad vem som bjuder

Lever man i kontakt med träningsvärlden så blir man ofrånkomligen nu och då på olika sätt bjuden till olika träningsformer. Det ska man generellt tacka ja till, även om det kan låta lite olika beroende på vem som bjuder

Anders Axklo

23 jan. 2026

Allt om proteinpulver! – Den stora guiden 2026

Proteinpulver är i grunden bara koncentrerat protein från en råvara (oftast mjölk eller växter), gjort för att göra det enklare att få i sig tillräckligt med protein i vardagen.

Viktor Söder

20 jan. 2026

Skickliga barnläkare väntar inte

Planering och förberedelser är en stor del av träningsintresset för många. Det är ju trots allt där drömmarna börjar. Men man får se till så att förberedelserna verkligen tar en över trösklarna, inte höjer dem

Anders Axklo

16 jan. 2026

Luktsalt – finns det prestationsfördelar och finns det risker?

När styrketräning blivit vardag för många har också gamla lyftartraditioner spridit sig – men få väcker lika mycket nyfikenhet som luktsalt och frågan om det verkligen påverkar prestationen.

Jacob Gudiol

9 dec. 2025

Vilket proteinpulver är bäst för dig?

Här guidar vi dig till vilket proteinpulver som faktiskt passar bäst för dina mål – oavsett om du vill bygga muskler, återhämta dig snabbare eller bara hitta rätt i djungeln av proteiner.

Viktor Söder

3 dec. 2025